Brno s Jihomoravským krajem dají přes 15 milionů korun Českému olympijskému výboru na vybudování olympijského parku. Vznikne v Brně v areálu veletrhů v únoru příštího roku při zimní olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu. Kromě toho Brno pořídí zhruba za 25 milionů korun ledové plochy, které bude využívat i po olympiádě každoročně od listopadu do března. Lidé budou moct v parku sledovat na obrazovkách výkony sportovců a také si vyzkoušet různé sporty od hokeje přes rychlobruslení až po curling.
Poskytnutí peněz dnes schválilo brněnské zastupitelstvo. Už dříve vymezilo na akci deset milionů korun, nakonec dalo osm milionů a přidá k tomu od kraje 7,5 milionu korun. Brno dalo oproti předpokladu o trochu méně peněz právě kvůli pozdější dohodě o pořízení ledových ploch, což bude stát další miliony.
Parku bude sloužit celý pavilon Z. Bude v něm hokejové kluziště, rychlobruslařská dráha o délce 200 metrů i curlingové dráhy. Další sportoviště budou kolem pavilonu. Příchozí se budou moct seznámit s olympijskými sporty, ale také u obrazovek fandit českým sportovcům, například hokejovému týmu, rychlobruslařce Martině Sáblíkové nebo biatlonové výpravě v čele s Gabrielou Koukalovou.
Podle primátora Brna Petra Vokřála (ANO) se díky parku otevře veřejnosti areál výstaviště, jak se už dříve plánovalo. Brno dlouhodobě zamýšlí, jak areál lidem více otevřít. V posledních letech odkoupilo většinový podíl od německého vlastníka Messe Düsseldorf i zbytek akcií od minoritních vlastníků, takže je stoprocentním vlastníkem akcií společnosti.
Olympijské parky se v České republice osvědčily. V roce 2014 při olympiádě v Soči byl park na Letné v Praze, kam přišlo přes 400.000 lidí. Loni stály při letní olympiádě v Riu de Janeiro čtyři parky. Hlavní v Lipně navštívilo přes 340.000 lidí, další přišli v Ostravě, Plzni a Pardubicích.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.