Kapesní krádeže i krádeže věcí na osobách jsou nešvarem větších měst a jedná se o celoroční problém. Na brněnské policisty se v poslední době často obracejí lidé, kteří byli okradeni během spánku. Jedná se zejména o případy, kdy si lidé zdřímnuli v rozjezdu nebo na lavičce venku, což zloději často trestají.
Obdobnou zkušenost z minulého týdne má i pětadvacetiletý muž, který jel nočním rozjezdem z centra do Žebětína a usnul. Po celou dobu jízdy měl na klíně batoh, ze kterého mu dosud neznámý zloděj sebral peněženku. Škodu mladík vyčíslil asi na dvanáct set korun. Kromě peněz přišel o paměťovou kartu do tachografu, platební kartu a osobní doklady.
Další případ nevrhá zrovna hezký stín na celou republiku. Okradena totiž byla jednadvacetiletá cizinka, která usnula při cestě vlakem. Zloděj jí z batohu odloženého na poličce vzal finanční hotovost v dolarech a eurech v přepočtu přes jedenáct tisíc korun.
Stejně dopadla i devětašedesátiletá paní, která si na chvíli zdřímla na lavičce u hlavního nádraží. Přišla tak o kabelku, ve které měla kormě stokoruny i doklady, brýle deštník a další osobní věci.
„V souvislosti s těmito případy apelujeme na občany, aby byli obezřetnější a své věci si pečlivěji hlídali," uvedka mluvčí policie Andrea Cejnková. Podle policistů je třeba počítat s tím, že v letním teplém počasí stačí trocha požitého alkoholu či jen pozdní návrat domů a člověk snadněji podlehne únavě.
„Své cennosti si proto uschovejte, aby nebyly viditelné na první pohled a zabezpečte tak, aby bylo pro zloděje nemožné jejich odcizení," dodala mluvčí. Například peněženku či mobilní telefon je vhodnější si uložit do přední kapsy a nenechávat je v odloženém batohu či tašce. Kabelky si nikdy neodkládat, mít je stále při sobě, dbát na zapnuté zipy apod. „Takto předejdete zbytečným nepříjemnostem," uzavřela mluvčí.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám