Počasí dnes23 °C, zítra26 °C
Neděle 16. června 2024  |  Svátek má Zbyněk
Bez reklam

Soud v Brně části obžalovaným ve vedlejší větvi kauzy Stoka uložil podmínky

Krajský soud v Brně dnes části obžalovaným ve vedlejší větvi korupčního případu na radnici Brna-střed, takzvané kauzy Stoka, uložil podmíněné a peněžité tresty. Jde o dva obžalované, kteří vinu odmítli, a jednoho, který se sice doznal, ale nesouhlasí, že by byl součástí organizované zločinecké skupiny. Jednoho muže soud viny zprostil.

Vedlejší větev se týká takzvaného spodního patra kauzy, vesměs jednatelů či řemeslníků, kteří podle obžaloby za úplatky dostávali zakázky. Soud ve stejné věci už dříve potrestal obžalované, kteří se doznali. Rozhodnutí není pravomocné, žalobce si ponechal lhůtu pro možné odvolání, někteří z obhájců se odvolali.

Z ovlivňování zadávaní veřejných zakázek na Správě nemovitostí městské části Brno-střed státní zástupce obžaloval desítku lidí a jednu firmu. Pro jednodušší řízení soud kauzu rozdělil na dvě samostatná řízení, přičemž v polovině února rozhodl o těch, kteří se doznali. Od soudu tehdy odešli s podmínkami a peněžitými tresty jednatelé firem a živnostníci, kteří podle obžaloby dávali patnáct procent ze zakázky na úplatcích, aby zakázky získali.

V nyní projednávaném případu čtyř lidí soud pokračoval v dokazování. U soudu stanul někdejší technik správy Marek Slovák, kterého podle obžaloby oslovil někdejší šéf technického oddělení správy nemovitostí Petr Kosmák. Ten po Slovákovi podle obžaloby chtěl, aby mu pomohl oslovit řemeslníky, kteří úplatky budou platit. Kosmák byl jedním z těch, kterým soud předloni v kauze Stoka uložil trest, dostal tříletou podmínku s pětiletým odkladem a také trest propadnutí majetku za tři miliony korun.

Státní zástupce navrhl části obžalovaných v kauze Stoka podmínky a pokuty

Státní zástupce dnes u soudu v Brně navrhl zbylé části obžalovaných ve vedlejší větvi korupčního případu na radnici Brna-střed, takzvané kauzy Stoka, podmíněné a peněžité tresty. Jde o tři obžalované, kteří vinu popřeli, a jednoho, který se sice...

Slovák podle žalobce úplatky vybíral, dostával za to provizi. Takto si podle soudu muž přišel asi na 390 tisíc korun. Muž skutky přiznal, popřel ale, že byl členem organizované zločinecké skupiny. Soud mu neuvěřil, potrestal jej jednak za účast na skupině, tak i za zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek. Muži soud uložil tři roky vězení podmíněně na pět let za vyslovení dohledu, také peněžitý trest milion korun a zákaz činnosti ve veřejné správě na deset let.

U soudu stanul i zaměstnanec brněnského středu Jakub Churý, od soudu odešel za zjednání výhody při zadávání zakázek s trestem 30 měsíců vězení podmíněně odložených na čtyři roky, také s peněžitým trestem 50 tisíc korun a zákazem činnosti ve veřejné správě na tři roky. Muž popřel, že si řekl o úplatky. Vlastimila Ströera, který podle obžaloby za zakázky uplácel, soud potrestal dva roky podmíněně odloženými na čtyři roky, také peněžitým trestem 200 tisíc korun. Také on vinu popřel. Soud viny zprostil jednoho zaměstnance firmy, který podle obžaloby uplácel.

Krajský soud v Brně části obžalovaným ve vedlejší větvi kauzy Stoka uložil podmíněné a peněžité tresty

Krajský soud v Brně dnes části obžalovaným ve vedlejší větvi korupčního případu na radnici Brna-střed, takzvané kauzy Stoka, uložil podmíněné a peněžité tresty. Šlo o čtyři obžalované, kteří už dříve ve věci prohlásili vinu. Peněžitým trestem...

Státní zástupce Michal Galát byl s rozhodnutím soudu spokojený. „Dnešního dne bylo ukončeno projednávání rozsáhlé kauzy v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek ve městě Brně, mám za to, že obžaloba byla úspěšná, v podstatě všichni obžalovaní byli odsouzeni, takže jsme spokojeni,“ řekl novinářům žalobce po vyhlášení rozsudku.

V kauze Stoka soud nepravomocně rozhodl předloni, kdy potrestal devět lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO). Švachulovi uložil 9,5 roku vězení, podle rozsudku byl hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popřel, proti rozsudku se odvolal, stejně jako žalobce a další obžalovaní. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky Stoka, soud, byty, správa, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Soud v Brně části obžalovaným ve vedlejší větvi kauzy Stoka uložil podmínky  |  Krimi  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.