Počasí dnes26 °C, zítra25 °C
Neděle 23. června 2024  |  Svátek má Zdeňka
Bez reklam

Státní zástupce navrhl části obžalovaných v kauze Stoka podmínky a pokuty

Státní zástupce dnes u soudu v Brně navrhl zbylé části obžalovaných ve vedlejší větvi korupčního případu na radnici Brna-střed, takzvané kauzy Stoka, podmíněné a peněžité tresty. Jde o tři obžalované, kteří vinu popřeli, a jednoho, který se sice doznal, ale popřel, že by byl součástí organizované zločinecké skupiny. Rozhodnutí soud vyhlásí ve středu. Vedlejší větev se týká "spodního patra" kauzy, vesměs jednatelů či řemeslníků, kteří podle obžaloby za úplatky dostávali zakázky. Soud ve stejné věci už dříve potrestal čtyři obžalované, kteří se doznali, stejně tak i jednu firmu.

Z ovlivňování zadávaní veřejných zakázek na Správě nemovitostí městské části Brno-střed státní zástupce obžaloval desítku lidí a jednu firmu. Soud ve věci poprvé jednal loni v listopadu, kdy část obžalovaných prohlásila vinu, část ji popřela. Pro jednodušší řízení proto soud kauzu rozdělil na dvě samostatná řízení, přičemž v polovině února rozhodl o těch, kteří se doznali. Od soudu tehdy odešli s podmínkami a peněžitými tresty jednatelé firem a živnostníci, kteří podle obžaloby dávali 15 procent ze zakázky na úplatcích, aby zakázky získali.

V nyní projednávaném případu čtyř obžalovaných soud pokračoval v dokazování. U soudu stanul někdejší technik správy Marek Slovák, který podle obžaloby přijímal úplatky, a podnikatelé či zaměstnanci firmy Jakub Churý, Miloš Müller a Vlastimil Ströer, kteří podle obžaloby za zakázky upláceli. Podle žaloby to byly třeba úplatky za několik tisíc korun, v souhrnu u několika obžalovaných ale dosáhly statisícových až milionových částek.

Slovák se doznal. V jeho případě soud však pokračoval v dokazování, protože muž popřel, že by byl součástí organizované skupiny, z čehož ho viní obžaloba. Žalobce muži dnes navrhl tři roky vězení podmíněně odložených na pět let a zákaz činnosti u státní správy na deset let. Churému žalobce navrhl 30 měsíců vězení odložených na čtyři roky, peněžitý trest 50 tisíc korun a tříletý zákaz činnosti a Müllerovi dva roky podmíněně odložených na pět let a peněžitý trest 600 tisíc korun. Ströerovi žalobce navrhl dva roky vězení odložených na čtyři roky a peněžitý trest 200 tisíc korun. Podle žalobce byla jejich vina prokázána. Podle obhájců obžalovaných, vyjma Slovákova, nebyla ale vina jejich klientů prokázána a neobjevily se důkazy, které by svědčily v neprospěch jejich klientů. Navrhli proto zproštění obžaloby.

V kauze Stoka soud nepravomocně rozhodl předloni, kdy potrestal devět lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO). Švachulovi uložil 9,5 roku vězení, podle rozsudku byl hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popřel, proti rozsudku se odvolal, stejně jako žalobce a další obžalovaní. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky soud, Stoka, byty, správa, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Státní zástupce navrhl části obžalovaných v kauze Stoka podmínky a pokuty  |  Krimi  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.