Přesně před osmačtyřiceti lety se v jihomoravské metropoli stala nevídaná katastrofa. Před nemocnicí se propadl kus chodníku a hlubiny brněnského podzemí pohltily pětačtyřicetiletou ženu. Hasiči po ní pátrali několik hodin, avšak marně. Dodnes se neví, zda byla nalezena.
15. února roku 1976 se v Pekařské ulici v Brně okolo poledne propadla vozovka. K události před svatoanenskou nemocnicí vyjel velitelský vůz a jedna cisterna ze základny v Lidické ulici. Na místo dorazilo celkem třináct hasičů připravených pomoct.
Na místě hasiči zjistili, že se na tramvajovém ostrůvku u nemocnice propadl chodník a v jámě zůstal muž a jedna žena. Hasiči muže pomocí žebříku vytáhli ven. Pětačtyřicetiletou Marii Bartošovou, která zřejmě chtěla muži pomoci, se již nepodařilo najít. Zmizela v podzemních hlubinách města Brna.
„Hasiči strávili v sychravém počasí na místě několik hodin. Na základnu se vrátili teprve půl hodiny před půlnocí,“ uvedli k výročí události na sociální síti jihomoravští hasiči. Také v současnosti, o téměř padesát let později, brněnští hasiči vyjíždějí k případům propadnutí silnic nebo chodníků.
Úterý, 3. srpna 2021, 11:44
V brněnské Kopečné ulici v bezprostřední blízkosti ulice Leitnerova, kde se nachází staveniště, se včera večer propadla silnice. Na místě zasahovali stavaři, hasiči i policisté. Další postup určí koordinační schůzka, která je v plánu dnes. Zatím...
Teprve po pádu minulého režimu se na zdi přilehlého domu objevila pamětní deska připomínající tehdejší tragédii. „Vedení města Brna projevuje svoji účast nad touto tragickou událostí, ke které došlo nečekaně a v důsledku lidské lhostejnosti,“ je kromě jiného napsané na desce.
Tragédii před téměř padesát lety způsobilo staré litinové potrubí z roku 1872, z něhož již týden před propadem vozovky začala tryskat v podzemí voda a vymlela tři stovky krychlových metrů hlíny. Nikdo to nezaznamenal, i když na povrchu byl běžný provoz a po kolejích jezdily tramvaje.
O tragédii se tenkrát v Brně vědělo, ale sdělovací prostředky o smutné události informovaly jen velmi kuse. Zachráněný muž dostal s velkým odstupem za poškozené věci a za ušlý výdělek přes čtyři tisíce korun a také omluvný dopis od tehdejšího vedení města.
Teprve v roce 1992 objevila policie poblíž kanalizační výpusti v Kšírově ulici lidské kosti a zbytek kalhot. O půl roku později byla nalezena v Brně-Černovicích na louce poblíž řeky Svitavy lebka. Lebku a fotografii ženy jihomoravští policisté předali do Kriminalistického ústavu v Praze. Tam pracovníci sdělili, že by mohlo jít o tuto ženu.
Manžel oběti identifikoval i nalezený zbytek kalhot. Vzpomněl si, že manželka nosila krimplenové kalhoty. Protože byla silnější postavy, všila si do nich klín, což odpovídalo nálezu.
Pátrání trvalo do září 1996, ale tehdy se ještě nedělaly testy DNA. Zkoumaná lebka se dosud nachází v pražském Kriminalistickém ústavu, zároveň by stále měl žít bratr Bartošové. Test DNA by tak definitivně mohl určit, zda nalezené ostatky patří této ženě.
„O správnosti výsledků pátrání existují pochybnosti některých odborníků, zejména znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda je přesvědčen, že ostatky Marie Bartošové se dosud nalézají v okolí Pekařské ulice,“ píše se v Encyklopedii Brna.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Ať už se té paní ostatky našli nebo ne, tak ubozí a slabí na mysli jsou Ti, kteří si z toho dělají legraci.
To není pravda, že se neví, kde žena je. Asi před 15 lety objevili na mříži kanalizační výpusti do Svratky u Ronda pozůstatky lidské lebky, Analýza DNA prokázala, že se jedná o paní Bartošovou.
Nebyl to chodník, ale nástupní tramvajový ostrůvek. Nemůžou zato komunisti, ale Čert který si tu mrchu vzal do pekla!!! Proto ju nenašli.
Ta "mrcha" šla tomu pánovi pomoct, Ty tupane!!! Ale asi tuším proč se zastáváš komoušů, rudý zmetku!
Nejsmutnější na tom všem je to,že soudruzi,kteří měli v kompetenci bezpečí občanů se rodině zahynulé paní ani neomluvili.Jejich hlavní zájem byly prvomájové průvody( neboli existenční pochod),politická školení a prověrky,ale žalostný stav komnunikací jim byl úplně ,,ukradený ".Tudíž hlavní viník celé tragedie zůstal nepotrestaný.
Aničko, to neumíte v tomhle plárku nic jinýho, než každej rok okopírovat loňskej článek?
K propadnutí tramvajového ostrůvku v Brně došlo 15. února 1976 v Pekařské ulici na Starém Brně. Jedinou obětí byla Marie Bartošová (* 26. ledna 1931), prodavačka květin z blízkého obchodu. Její tělo se nepodařilo najít ani po deseti letech pátrání. Teprve v roce 1992 nalezla policie část lidské kostry a následně na jiném místě i lebku; dotyčné pozůstatky byly poté identifikovány jako ostatky Marie Bartošové.
Podotýkám,že ulice Pekařská,kde se uvedená tragedie stala,není v cetnru Brna.
No tak, pani Lenko, sirsi centrum je to urcite, je to par minut chuze od Zelnaku...
Anno Pospíšilová, redaktorko portálu Brněnská Drbna, studentko Mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě. Studujte prosím dál! Ostatky té nebohé, se před nějakým časem našly. Víme?