úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Hraniční kontroly odhalily stovky uprchlíků. Policisté museli i střílet

Na hraniční přechody se Slovenskem zamířili ve středu v noci muži zákona ze všech krajů České republiky. Odstartovala dočasná kontrola hranic. Jen za středu zadržely hlídky 333 nelegálních běženců. Dnes zasáhli policisté varovnými výstřely kvůli převaděči v dodávce.

Policisté obsadili na pokyn vlády sedmadvacet bývalých přechodů na hranici se Slovenskem, a to včetně zelené hranice. Opatření vypuklo kvůli zvyšujícímu se počtu migrantů, kteří do Česka přijíždějí přes jižní Moravu a Zlínský kraj. Policejní hlídky budou situaci kontrolovat minimálně deset dní, s ověřováním vozidel jim pomáhají také celníci.

Od ledna do 25. září zajistila jihomoravská policie 8 241 cizinců, z toho 4 867 cizinců jen od začátku září. Oproti loňsku jde o několikanásobný nárůst, za celý rok 2021 zachytili policisté v kraji 1 330 běženců. Česko je podle předsedy vlády pro migranty pouze tranzitní zemí. „Vnímáme však obavy občanů, a proto jsme přistoupili k tomuto kroku, který je důležitý pro zajištění bezpečnosti České republiky," řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Padly varovné výstřely

Na přípravu dočasně obnovené kontroly se o středečním státním svátku přijel podívat ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), policejní prezident Martin Vondrášek i jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil. „Cílem opatření není komplikovat život občanům Česka ani Slovenska. Cílem je dát převaděčským skupinám jasně najevo, že tady existuje překážka," uvedl na Hodonínsku Rakušan.

Vláda posílá kvůli tisícům migrantů policisty na hranici se Slovenskem

Vysoký počet migrantů, kteří překračují hranice se Slovenskem, řeší policisté nejen na jižní Moravě. Kvůli zhoršující se situaci rozhodla v pondělí vláda o dočasném obnovení kontrol na státní hranici. Opatření začne platit ve čtvrtek.

Ve čtvrtek ráno musela speciální jednotka ve vyhrocené situaci použít varovné výstřely. Přes kontrolní stanoviště poblíž přechodu Brumov-Bylnice na Zlínsku projel vysokou rychlostí převaděč s autem plným migrantů. „Po krátkém pronásledování ho policisté zadrželi v lese, kam se snažil z auta utéci," informovali policisté na Twitteru.

Jak dnes informovalo Ředitelství silnic a dálnic Jihomoravského kraje, kvůli prováděným kontrolám vznikají na dálnici D2 ve směru na Brno kolony. „Kolona nákladních vozidel, která dosahuje až na území Slovenska, zapříčiňuje neprůjezdnost i pro ososbní vozidla. Kolona osobních vozidel má aktuálně délku přes dva kilometry," upozornilo po poledni ředitelství.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Policie ČR

Štítky hranice, kontrola, migrace, policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Johny Mlieko

já osobně bych kotroly a hranice obnovyl na pořad aspon by se tu nikdo nemohl rostahovat

čtvrtek, 29. září 2022, 16:52

Diskutér T.

Obdivuji práci POLICIE - nemají to vůbec lehké s přivandrovalci, co nikdy nebudou umět makat a budou jen na DÁVKÁCH!!!!! Co nás to všechny potkalo a co DĚTI BUDOU SI VŮBEC MĚT KDE HRÁT?????

čtvrtek, 29. září 2022, 16:39

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.