sobota 25. září 2021 Zlata

Muži chtěli pobírat dotace na solární elektrárnu, která neexistovala. Hrozí jim deset let

Přes tři roky vyšetřovali policisté skupinku mužů z jižní Moravy. Podle kriminalistů chtěli dotaci na provoz fotovoltaické elektrárny, aniž by v době žádosti vůbec nějaká existovala.

V roce 2017 získali jihomoravští kriminalisté poznatky o nesrovnalostech při zprovozňování fotovoltaické elektrárny. „Policisté z oddělení hospodářské kriminality získali postupem času dostatek důkazů, aby mohli potvrdit, že v době licenčního řízení pro podnikání v energetickém odvětví ještě elektrárna fyzicky vůbec neexistovala," uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb. Zfalšované údaje byly podle něj uvedeny v revizní zprávě a také v protokolu o předání díla. 

Muži využili tzv. zeleného bonusu, který navyšuje výkupní cenu vyrobené elektrické energie do konce roku 2030 o 34 milionů korun. „V případu jsou stíhání tři muži, jeden jako organizátor a zbylí dva pro účastenství na zvlášť závažném zločinu podvod," upřesnil mluvčí. V počátcích vyšetřování měli aktéři zapíralt, ale znalecké posudky a další důkazy podle Švába hovořily zcela jasně.

Třešničku na dort pak případu dala skutečnost, že elektrárnu stihli ve skutečnosti opravdu dokončit a připojit k síti ještě v termínu, který by zaručoval vyšší výkupní cenu elektřiny. „I tak všem třem obviněným mužům hrozí v krajním případě až desetiletý pobyt za mřížemi," uzavřel mluvčí.

Ohodnoť článek

Foto pixabay.com

Štítky solární elektrárna, fotovoltaika, elektřina, podvod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.