pátek 4. prosince 2020 Barbora

Nová expozice v Moravském krasu představuje vznik a vývoj jeskyní

Speleologové vybudovali v turistickém centru u jeskyně Výpustek v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras na Blanensku expozici přibližující vznik a vývoj jeskyní. Příchozí v ní najdou kosti zvířat, pro která byly jeskyně v době ledové útočištěm, výstava také představuje geologii krasu a děti si v ní mohou zahrát na jeskyňáře. Vybudování expozice přišlo na 12 milionů korun, přičemž z větší části ji zaplatila Evropská unie.

Jeskyně byla za komunismu i se svým okolím přísně střeženým vojenským areálem. V podzemí totiž armáda vybudovala protiatomový kryt, z něhož mělo velení řídit vojenské operace v době případné třetí světové války. Kryt je nyní turistickou atrakcí. Jeskyně je pro veřejnost otevřena od roku 2008, kdy se stala jednou ze 14 veřejnosti zpřístupněných jeskyní v České republice.

Z vojenských budov před Výpustkem zbyla jediná, kterou speleologové přebudovali na turistické centrum. V jeho prvním patře nyní vybudovali expozici nazvanou Jeskyně a lidé. Příchozí v ní naleznou odlitky kostí jeskynních medvědů, lvů, ale také turů, divokých koní nebo hyen, které obývaly Moravský kras v době ledové, tedy zhruba před 15.000 roky. Speciální projekce jim ukáže, jak se dělá geologický průzkumný vrt, jenž názorně ukazuje skladbu podloží Moravského krasu.

Krasové oblasti plné podzemních prostor jsou lokality s vápencovým podložím. Jeskyně a jejich výzdobu vytváří voda. Jak krápník vzniká, ukazuje další část expozice. Správa Výpustku v něm vytvořila umělou jeskyni, kterou si děti mohou prolézt. Výstava informuje rovněž o jedinečnostech přírodního podzemí v ČR, tedy i tom, že jejím nejdelším jeskyním systémem je se 44 kilometry Amatérská jeskyně v Moravském krasu.

Výpustek a jeho někdejší vojenský protiatomový kryt ročně navštíví asi 20.000 turistů. Zájem o prohlídky vzrůstá.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.