Dva milovníci létání a jeden splněný sen. Pilot Boeingu Dominik Vahala a nadšenec do létání a vývojář leteckého softwaru Vojtěch Kuchař si v centru Brna postavili dva letecké simulátory. Díky nim se můžete na chvíli stát pilotem Boeingu 737 MAX nebo stíhacího letounu F-16. Odstartujete přitom téměř z kteréhokoliv letiště světa.
Vojtěch Kuchař (blíže) a Dominik Vahala
„Dominik je aktivní pilot Boeingu 737 NG, já pracoval dlouhou dobu ve vývoji leteckých softwarů. Odmala jsem byl nadšenec do létání, vyráběl jsem si joysticky, malé simulátory. Až to došlo do této podoby," říká s úsměvem Vojtěch Kuchař. Jeho kolega už má se stavbou leteckého simulátoru bohaté zkušenosti. „Dominik spojil rodinou vinařskou tradici se svou prací a vášní pro létání, takže má v Němčičkách posezení ve sklípku a vedle kokpit Boeingu," dodává Kuchař. Společně se tak rozhodli rozjet nový, ambicióznější projekt v Brně - Buď pilot.
Pilot Dominik přitom zajišťuje technickou stránku z hlediska sestavení kokpitu, Vojtěch má na starosti software. Jejich projekt Buď pilot v Brně kousek od Konečného náměstí aktuálně nabízí simulátor Boeingu 737 MAX, tedy nejnovější verze legendárního letadla. „Létají teprve od letošního roku, z Prahy budou létat až příští rok. Jsme první na světě, kdo má simulátor tohoto Boeingu přístupný pro veřejnost. Na světě je takových simulátorů jen pár a jejich pořizovací cena se pohybuje v desítkách milionů. My chceme dělat něco nového a dostupného lidem," komentuje Vojtěch.
Všechny rozměry kokpitu jsou 1:1 k realitě. Jedná se tedy o věrné kopie - včetně všech "čudlíků", displejů a "udělátek", jejichž význam vám Vojtěch před prvním startem po lopatě vysvětlí. „Snažíme o co nejlepší shodu s kokpitem reálného letadla, do nejmenšího detailu," dodává mladý nadšenec.
Z kokpitu má člověk výhled na projekční plátno, které je dohromady 8,5 metrů dlouhé, obsluhuje výhled do 220° (člověk se může i vyklonit a nahlédnout kousek za sebe) a díky prohnutí působí při letu až děsivě realisticky. „Když jen stojíte a díváte se, jak někdo letí, motá se vám z toho hlava. Ta se však může rozmotat i při pilotování, je to velmi realistické," dodává Vojtěch.
Osobně jsem se prvně patriotsky proletěl nad Brnem (a skončil po "frajerském" nízkém přeletu nad Špilasem jundrovských v kopečcích), k dispozici jsou však tisíce letišť světa. „Některé scenérie si sami vytváříme, některé si kupujeme. Ty koupené jsou opravdu velmi přesné. Máme například celou Českou republiku, úžasně se proletíte nad Hongkongem nebo New Yorkem. Můžete si zkusit přistát na legendárním letišti "na pláži" v St. Martin," vysvětluje Vojtěch.
Ještě adrenalinovější zážitek nabízí lét ve stíhačce F-16. Znatelně citlivější ovládání, ohromná rychlost a co válečné filmy milující chlapce potěší nejvíce - zbraně. Když už se po chvíli seznámíte se strojem a "zvyknete si" na jeho ohromnou dravost, můžete vyrazit do boje. Simulovaný boj s ostatními stíhačkami, kdy kombinujete kanón s naváděnými střelami, bombardujete budovy a tanky na pevnině, je zážitkem nesrovnatelným s žádnou herní konzolí světa.
Boeingem a F-16 však sny dvou nadšenců nekončí. „Plánujeme simulátor vrtulníku. Přemýšlíme také o sestavení kokpitu legendárního britského Spitfireu. Dokážete si představit zažít vzdušnou bitvu o Británii?" uzavírá Vojtěcjh. Dokážu. A už teď vím, že chci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.