Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Co vlastně znamená jíst normálně? Není to o tabulkách ani o dokonalosti, ale o osvobození od strachu z každého sousta. Jídlo nemusí být nepřítel a je v pořádku občas udělat ‚chybu‘. Zdravý vztah k jídlu se totiž automaticky nerovná zdravý životní styl.
Zdravý životní styl nás naopak někdy může dovézt až k poruchám příjmu potravy, pokud to začneme přehánět. Patologická posedlost zdravou výživou má dokonce svou vlastní diagnózu – ortorexie – což je další z poruch příjmu potravy.
V dnešním mediálním světě plném reklam je čím dál těžší se zorientovat, co znamená jíst normálně a jaké potraviny jsou zdravé. Občas je v kurzu nějaká „superpotravina“, které jsou najednou připisovány zázračné účinky.
Vyhnout se nedá zejména reklamám na hubnutí. Kromě zázračných pilulek a nápojů můžeme natrefit na hubnoucí pásky, krémy nebo dokonce i hubnoucí legíny.
Zkrátka žijeme ve světě, kdy se hubnutí stává normou. Je normou, že všichni chtějí zhubnout. „Snad každá dívka a žena v mém okolí někdy držela nějakou dietu. Což ale rozhodně neznamená, že každá dívka a žena v mém okolí to potřebovala,“ konstatuje Markéta Hamerníková, autorka podcastu Stop anorexii.
„Jíst normálně znamená neztratit rovnováhu mezi kalorickým, nutričním a emočním významem jídla a jinými životními hodnotami. Znamená to nenechat myšlenky na jídlo a zevnějšek ovládnout náš život, naše myšlení a vztahy,“ uvádí psychiatrička Hana Papežová ve svých publikacích, kde se věnuje poruchám příjmu potravy.
Co ale přesně a konkrétně znamená jíst normálně? To uslyšíte v šestém dílu podcastu Stop anorexii. Ten najdete na všech podcastových aplikacích a na Youtube.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Já nechápu, proč se tu diskriminujícím způsobem řeší jen ženy a dívky. I pánové chtějí hubnout.