Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 30. října 2023, 13:41
Pustili jste se do podnikání po hlavě, a ne všechno jste hned na začátku domysleli? Nebo jste si říkali, že vše budete řešit až ve chvíli, kdy to bude třeba? Možná teď zrovna stojíte před rozhodnutím, zda se stanete plátcem DPH či nikoli. Nese to s sebou nějaké výhody, nebo je lepší plátcem DPH nebýt.
Než se vůbec ponoříme do toho, kdo je plátce DPH a kdy se vyplatí se jím stát, je na místě si říct, že ne každý má na výběr, zda se plátcem DPH chce nebo nechce stát. Pokud za posledních 12 měsíců překročíte zákonem stanovenou hranici, prostě se jím stát musíte. Kdo ji ale nepřekročí, ten si samozřejmě vybrat může. Řiďte své cash flow a mějte přehled o svých možnostech.
Aktuálně je hranice nastavena na 2 000 000 Kč, pokud tedy za posledních 12 měsíců váš obrat přesáhne částku 2 000 000 Kč, plátcem DPH se stáváte povinně, na základě zákona. Obratem se pro tyto účely rozumí součet všech částek, které jste jako podnikatelé získali během stanovené doby v ČR za dodání zboží, poskytnutí služby, případně za převod nemovitosti. Nespadají sem ale finance, které jste získali prodejem dlouhodobého majetku nebo příjmy z občasné doplňkové činnosti.
Kdo hranici 2 000 000 Kč za posledních 12 měsíců nepřekročí, ten má na výběr. Buď se plátcem DPH nestane, nebo se může stát tzv. dobrovolným plátcem DPH, ale pozor, nárok na to není automatický, stát může vaši dobrovolnou registraci k platbě DPH zamítnout.
Víte, že i jako OSVČ můžete uzavírat dohody o provedení práce?
Plátcem daně z přidané hodnoty, zkráceně DPH, je fyzická nebo právnická osoba, která si pro potřeby podnikatelské činnosti může kupovat služby nebo zboží za výhodnějších podmínek. Výše se odvíjí od sazeb DPH stanovených pro daný rok, po skončení zúčtovacího období takové osobě stát procentní část z kupní ceny vyplatí zpět. Zní to složitě? Velmi zjednodušeně se dá říct, že podnikatel nakupuje v podstatě bez daně.
Většina z nás si řekne, že když DPH platit nemusí, proč by se k tomu dobrovolně hlásili. Existují ale situace, kdy přihlášení k DPH dává smysl, stejně tak otázky, jak vést daňovou evidenci jako OSVČ. Mezi ně patří například to, že:
Po přečtení předchozích odstavců jste možná nabyli dojmu, že stát se plátcem DPH má jen samá pozitiva. Bohužel to tak úplně neplatí, důvodem je zejména administrativní zátěž, která vám tím vznikne. Neobejdete se bez účetní, která bude vystavovat daňové doklady pro vaše zákazníky nebo klienty, povede vám účetnictví a bude podávat daňové přiznání k dani z přidané hodnoty a tzv. kontrolní hlášení.
Mezi další nevýhody patří nutnost hlídat si termíny, archivace dokladů minimálně po dobu 10 let, hlídat, zda na všech dokumentech máte uvedené své DIČ a také to, že vaše rodné číslo bude veřejné.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.