Záchranáři dnes učili v Brně veřejnost pracovat s externími defibrilátory, které budou během června přibývat v ulicích. Defibrilátor může zachránit život v případě náhlé srdeční příhody, důležitá je ale rychlá pomoc, řekla ČTK mluvčí záchranářů Barbora Zuchová.
Přístrojů bude v ulicích celkem 13. Jsou řízené hlasem, lidem při jejich obsluze pomohou i operátorky zdravotnického dispečinku. Na obrazovkách v čekárnách u lékařů, na úřadech a dalších veřejných místech všude po Brně se budou
promítat krátké instruktážní filmy.
Na jihu Moravy dostane podle Zuchové mimo nemocnici náhlou srdeční příhodu zhruba 700 lidí ročně. "Zhruba 50 procent lidí umírá přímo v terénu. Jen pět až 15 procent pacientů se po příhodě vrací zpět do běžného života. Chceme toto číslo zvýšit," uvedla Zuchová. Lidé proto mohli přijít na náměstí Svobody naučit se s přístrojem pracovat.
Právě vhodná a rychlá pomoc je při srdeční příhodě rozhodující. Defibrilátory jsou určené pro pacienty, kteří jsou náhle v bezvědomí a nedýchají. Pokud je lidé na ulici objeví, operátorka na čísle 155 jim poradí, kde najít nejbližší defibrilátor a jak s ním zacházet. "Lidé se obvykle bojí, že postiženému ještě více ublíží. Není to neochotou, spíše nízkou povědomostí o resuscitaci. Manipulace s defibrilátorem přitom není složitá, jen je potřeba u toho ještě masírovat hrudník," řekla mluvčí.
S každou minutou prodlevy u resuscitace klesá naděje na záchranu člověka o deset procent. Při včas zahájené a správně provedené resuscitace pomocí defibrilátoru zkombinované s masáží hrudníku je naděje na přežití postiženého 70 až 80 procent. Při náhlé zástavě nastane takzvaná fibrilace komor. V této fázi pomůže právě včasný výboj, který člověku dá defibrilátor.
Defibrilátory byly dosud ve čtyřech veřejných budovách ve městě a několikrát se díky nim podařilo zachránit život. Nyní budou i na ulicích, kvůli vandalům ale pouze na místech, které hlídají kamery.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.