Nové vedení magistrátu chce ještě letos začít zavádět opatření, která povedou ke zlepšení ovzduší ve městě. Zároveň chce lépe informovat o tom, co mají lidé dělat, pokud dojde k jeho zhoršení.
O plánech města informoval náměstek primátora Martin Ander. „Brno v oblasti emisí prachu nedodržuje zákonné limity. Denní průměr do deseti mikrometrů může být překročen jen pětatřicet dní v roce. Jenže na třech měřících stanicích – Svatoplukova v Židenicích, Zvonařka a Lány v Bohunicích – to bylo padesát až šedesát dnů v roce," upozornil Ander, který má k dispozici výsledky měření kvality ovzduší v roce 2014.
Jak dodal, až 90 procent prachových emisí má původ v dopravě. K tomu se přidávají sekundární emise, způsobené vířením prachu v ulicích.
Překračování limitů potvrdilo i loňské opakované měření nezávislého dánského odborníka Kåre Press-Kristensena.
Město chce začít s prvními kroky v nejbližších dnech. „Nechávám zpracovat Akční plán zlepšení kvality ovzduší. Připravený k projednání bude přibližně za dva měsíce,“ oznámil Ander.
Jedním z opatření bude i častější a kvalitnější úklid komunikací a také průběžně aktualizovaná informovanost na webových stránkách města Brna a také například na monitorech ve vozidlech MHD. „Tam by měli občané najít rady, jak se při zhoršení kvality ovzduší chovat, aby nedošlo k poškození jejich zdraví,“ dodal Ander.
Vedoucí oddělení ochrany ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorolo-gického ústavu Robert Skeřil plánovaná opatření vítá. Podle něj se ale situace výrazně nezlepší do té doby, než bude dobudován velký městský okruh, který z města odkloní tranzitní dopravu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.