sobota 4. prosince 2021 Barbora

Efektivnější příjem pacientů zajistí datová věta

Identifikační údaje, popis životních funkcí nebo informace o tom, zda nemocný potřebuje speciální péči, bude obsahovat speciální datová věta, kterou vyšlou do dispečinku bohunické nemocnice jihomoravští záchranáři. Na uvedení systému do provozu nyní pracují lékaři v rámci projektu Bezpečný region.

Na základě obdržených informací pracovníci dispečinku pomocí speciálního softwaru vyhodnotí, kam pacient poputuje. „Zdravotníci s ním pak nebudou muset cestovat například z Břeclavi do Brna, protože díky údajům dispečer zjistí, že ho zvládnou ošetřit i v břeclavské nemocnici,“ popsal garant projektu a primář urgentního příjmu bohunické nemocnice Martin Doleček. Ušetří se tím nejen čas, ale i kapacity záchranářů a nemocnic.

Nyní musí operátorka někdy obvolat více pracovišť, aby zjistila, kde nemocného přijmou. „Navíc jsou informace z telefonu často neúplné, protože si dispečeři musí vše pamatovat a zapisovat. Dochází tak k informačním šumům,“ vysvětlil Doleček. Po zavedení datové věty budou údaje jednotné a zpětně dohádatelné.

Centrální dispečink pro obě brněnské fakultní nemocnice vznikne právě v Bohunicích, kde projde ročně přes urgentní příjem více než tři tisíce pacientů. „Vybudujeme ho v současném technickém velínu. Zatím se odtud řídí jen kamerový systém, klimatizace nebo rozvod elektřiny,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. Po přestavbě v něm bude sídlit také zdravotnický a krizový dispečink. „Výhodou je bezesporu také to, že systém funguje i v krizových situacích, kterými jsou například hromadné nehody, kdy je potřeba reagovat okamžitě,“ dodal Doleček.

Autoři

Štítky nemocnice, datová věta

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.