Defibrilátory, přístroje pro pomoc lidem se zástavou srdce, budou rozmístěné v brněnských ulicích od června. Podle průzkumu magistrátu lidé většinou vědí, jak mají provést resuscitaci u postiženého pacienta.
Na 14 panelech s přístroji bude vždy i návod k použití a samotný defibrilátor bude dávat hlasové instrukce. O rozmístění přístrojů přímo v ulicích rozhodla radnice loni. Defibrilátory jsou nyní ve čtyřech veřejných budovách ve městě a už několikrát se díky nim podařilo zachránit život.
Radnice uspořádala mezi lidmi anketu, aby zjistila, zda defibrilátory znají. Vyplnilo ji téměř 600 lidí.
„Respondenti vyjádřili velmi vysokou obeznámenost s resuscitací a také vysokou ochotu oživování v případě nutnosti provést, a to spíše bez pomoci automatizovaného externího defibrilátoru než s ním, což ukazuje na velký prostor pro osvětu a další vzdělávání veřejnosti. Samotný defibrilátor znali alespoň z doslechu téměř všichni respondenti,“ uvedla pro radniční noviny Eva Gregorová z Kanceláře strategie města.
Radnice připravuje na počátek června ještě informační kampaň. Defibrilátory budou umístěny ve frekventovaných ulicích hlídaných kamerovým systémem. Přístroje budou k dispozici volně, aby s nimi člověk mohl odejít například do vedlejší ulice.
Brněnští záchranáři vyjíždějí ročně k 200 případům náhlé zástavy srdce, objevuje se i u mladších lidí a nemá žádné varovné příznaky.
Při náhlé zástavě nastane takzvaná fibrilace komor. V této fázi pomůže právě včasný výboj, který člověku dá defibrilátor. U defibrilace zahájené deset či 15 minut od zástavy a později podle záchranářů výrazně klesá šance na přežití.
Zdroj: ČTK
Foto: www.uszsmsk.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.