sobota 18. září 2021 Kryštof

Brněnští lékaři vypálili nejvíce nádorů jater v zemi

Brněnští lékaři vypálili speciální metodou takzvané radioablace nejvíce nádorů z jater v celé zemi. Řekla to mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. Lékaři podle ní od roku 2002 ošetřili 250 tumorů jater a dalších zhruba 50 v ledvinách, plicích či kostech.

Fakultní nemocnice Brno byla v první v zemi, která metodu radioablace zavedla, podotkla mluvčí. Pacientovi se při zákroku píchne dlouhá jehla přímo do postiženého orgánu a její konec speciální metodou nádor vypálí. Okolní tkáň se přitom nepoškodí.

Při nádorovém onemocnění ve většině případů člověka čeká operace s chirurgickým odstraněním nádoru či části orgánu s nádorem. Pokud má však pacient metastázy v játrech, může se podrobit radioablaci. "Zákrok se neprovádí v celkové narkóze, pacient je jen lehce přispaný. Jehla se zavede přes kůži do pacienta a vypálí metastázu. Okolní tkáň ale nespálí, jen ohřeje," popsala metodu Mrázová.

Od začátku, kdy se metoda začala provádět, se podle mluvčí zvětšila velikost nádoru, který je ještě přístroj schopen zlikvidovat. Zpočátku šlo o zhruba třícentimetrové nádory, dnes může radioablace zlikvidovat ložisko osm až devět centimetrů velké. Na radioablacích se podílí lékaři několika odborností: onkologie, ARO, chirurgie a radiologie.

Zdroj ČTK

Štítky nemocnice, Brno, nádory, vypalování, medicína, zdraví

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.