sobota 11. července 2020 Olga

Za poslední týden nepřibyl na jihu Moravy ani jeden nový případ žloutenky

Epidemie žloutenky v Jihomoravském kraji je na ústupu, za poslední týden nepřibyl žádný nový případ. Přesto je zatím předčasné mluvit o konci epidemie, protože hygienici prověřují ještě několik podezření. Od začátku roku zachytili 25 případů, loni jich bylo 448.

 

Před týdnem měli hygienici dva nové případy, nyní žádný. Loni v létě týdně přibývalo 20 až 30 nemocných. "Není to však stále ještě u konce, protože v jedné škole běží opatření až do poloviny března. Kontrolujeme spolužáky a rodiny a ještě existuje možnost, že by z toho mohlo něco být. Může se taky objevit nějaký další případ, takže nic není definitivní," řekla vedoucí protiepidemického oddělení jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Protiepidemická opatření hygienici přijímají v okolí nemocných, aby zamezili šíření nákazy. Zatím se opatření týkala více než 2300 lidí. Díky tomu se podařilo zamezit šíření ve školách a kolektivech, kde se objevili nemocní jedinci. Horší situace byla podle Ciupek v rodinách, kde se mnohdy nakazilo více členů.

Loni tvořilo 448 případů žloutenky na jižní Moravě polovinu všech nakažených v celé České republice. "Je to nejvíce od roku 1990," uvedla Ciupek. Virus se vylučuje stolicí a do těla se dostává ústy. Stává se tak především v případě, že lidé jedí potraviny neumytýma rukama. Hygienici proto nabádají veřejnost k umývání rukou pod teplou vodou a za použití mýdla po každé návštěvě toalety. Podle nich by lidé ani neměli sdílet svačinu, pití nebo cigaretu ani ručník. Žloutenka se projevuje zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů, nevolností a zežloutnutím očního bělma a kůže.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.