Jak ošetřit amputovaný prst? Zastavit krvácení, zabalit do gázy a volat sanitku

Autoři | Foto FNUSA

Stačí chvilka nepozornosti při práci na zahradě a může dojít k vážnému úrazu. Lékaři z brněnské nemocnice u svaté Anny každé jaro ošetřují desítky amputací prstů. Správné zacházení s amputátem výrazně zvyšuje šanci na úspěšné přišití a záchranu končetiny.

S příchodem teplého a slunečného počasí lidé oprašují sekačky i další náčiní a pouští se zvelebování zahrad. Stačí ale chvilka nepozornosti a domácí kutilství může skončit úrazem. Lékaři na jaře řeší nejčastěji poranění rukou, častá bývá amputace jednoho i více prstů.  

„Typickými příčinami bývají nehody při používání cirkulárních pil, úhlových brusek, seker či akumulátorových nůžek. Významnou část případů však celoročně tvoří také pracovní úrazy, zejména při manipulaci se stroji, které nezřídka způsobují těžká devastující poranění i ve vyšších částech končetiny,“ popsal mluvčí brněnské nemocnice u svaté Anny Jiří Erlebach.

Právě u svaté Anny lékaři ošetřili od začátku dubna už jednadvacet pacientů s těžkým poraněním ruky. Aby mohli lékaři chybějící prst či jinou část těla opět přišít na místo, je zcela zásadní správné ošetření a uchování amputátu. Chirurgové ze svatoanenské nemocnice se však často setkávají s nesprávně ošetřenými případy, například macerovanými nebo zmrzlými. Takto poškozené části již nelze vždy úspěšně přišít.

Pokud se pacienti naopak zachovají správně, zvyšují svou šanci na záchranu prstů, dlaně nebo jiné amputované části těla. „U dobře ošetřeného amputátu se prodlužuje doba, kdy lze provést úspěšnou replantaci, a to až na 24 hodin od úrazu,“ upozorňuje přednosta kliniky plastické chirurgie Zdeněk Dvořák.

V rámci edukace a prevence proto brněnští lékaři přibarvili pro veřejnost krátké video s radami, jak postupovat. „Hlavní je nepanikařit. Nejprve je třeba zastavit krvácení, končetinu tedy zvedněte do z výšené polohy a aplikujte kompresní krytí. Pak se pokuste najít amputát a v žádném případě ho nevyhazujte. Pak si zavolejte sanitku,“ radí lékaři.

Ještě před příjezdem záchranářů je potřeba amutát správně zabalit. Nepatří přímo do vody ani do ledu. Nejlepší je ho zabalit do navlhčené gázy a pak do igelitového pytlíku. Pytlík je pak třeba vložit do druhého, který je naplněný vodou a ledem v poměru 2:1. Po úraze člověk také nesmí nic jist ani pít.

Klinika plastické a estetické chirurgie u svaté Anny v Brně je jedním ze dvou replantačních center v tuzemsku a také drží československé prvenství v replantaci amputovaného prstu. Od dubna roku 1978, kdy k tomuto mikrochirurgickému úspěchu došlo, se na klinice podařilo zachránit už tisíce prstů. V historii kliniky zaznamenali i opravdu unikátní případy, jako přišívání zmrzlého ušního boltce či nosu, který byl ukousnut a sněden psem.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky FNUSA, nemocnice, lékař, ruka, prst, amputace, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.