Brněnský vědec přišel s přístrojem, který by mohl rychle a citlivě odhalovat chlamydie

Autoři | Foto Pixabay.com

Chlamydiovou infekci by mohl rychle a citlivě odhalovat diagnostický přístroj, jehož technologie vznikala téměř deset let ve vědeckém centru CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Nyní s ním míří na trh nová spin-off společnost vědce Karla Laciny, který cílí nejen na dokončení vývoje a certifikaci přístroje, ale i na jednání s investory.

Komerční využití a širší dopad technologie může výrazně usnadnit časnou detekci infekcí a přispět k lepší dostupnosti diagnostiky v praxi. 
Vědec na technologii pracoval několik let. Významný posun představovala optimalizace měřící procedury elektrochemického biosenzoru tak, že výsledky testů byly opakovatelné i dostatečně přesné pro další rozvoj směrem k praktickému využití.

„Zařízení funguje na principu měření změn elektrochemického signálu v závislosti na přítomnosti cílové látky – v tomto případě chlamydie,“ uvedl vědec Karel Lacina, který rozvíjí komercializaci technologie prostřednictvím společnosti ACTOSens s.r.o.

Přístroj umožňuje rychle a jednoduše zjistit, zda je člověk infikovaný a jak je infekce intenzivní. Stačí vzorek moči aplikovaný na testovací proužek. Pokud jsou v těle bakterie způsobující infekci, přístroj to během několika minut pozná a výsledek poskytne v digitální podobě. Úpravou některých komponent je možné technologii přizpůsobit i pro detekci dalších pohlavně přenosných nemocí, případně i jiných infekčních onemocnění. V současnosti je prioritou dotáhnout validaci testu na chlamydii v reálných podmínkách mimo laboratoř.

Spin-off společnost vzniká i díky podpoře Přírodovědecké fakulty MUNI, kde Lacina působil v době, kdy přístroj posouval z laboratorního prototypu směrem k praktickému využití. Tehdy i získal od Centra pro transfer technologií univerzity podporu pro fázi, která umožnila miniaturizaci zařízení a vznik třetí generace přístroje. V nedávné době projekt získal finanční podporu od inovační agentury JIC, která umožní testování na reálných vzorcích. Cílem je ověřit funkčnost přístroje na zhruba 60 klinických vzorcích a získat data pro jeho další certifikaci a uvedení na trh.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky zdraví, školy, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.