Léčebné konopí z pěstírny Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) by mělo být brzy k dispozici v dalších lékárnách. Pěstírna totiž produkuje přibližně o třetinu více, než je spotřeba pacientů, kteří přicházejí do nemocniční lékárny. K dispozici je šarže léčebného konopí se středně vysokým obsahem THC, což je vhodné pro pacienty začínající s léčbou.
Přibližně před rokem se léky z rostliny cannabis, které již několik let lékaři předepisují na bolest, dostaly z pěstírny na pulty nemocniční lékárny. Kapacita pěstírny je 25 až 30 kilogramů konopí, což převyšuje spotřebu. Nadbytky chce FNUSA v příštích dnech nabídnout lékárnám napříč Českem. „V současnosti máme k dispozici šarži léčebného konopí se středně vysokým obsahem THC, konkrétně 13 procent. Jde o nižší obsah, takže je pro pacienty, kteří začínají s léčbou a pokud se lékař rozhodne konopí předepsat, pak je to ideální začátek,“ uvedl vedoucí výzkumník Václav Trojan.
Další cyklus v pěstírně je zaměřený na konopí s vyšším obsahem CBD, po kterém je vysoká poptávka od lékařů až po pacienty. Než se výsledný produkt ve formě tobolky či masti dostane k pacientovi, je zapotřebí několik zásadních kroků. Základem produkce léčebného konopí je standardizace. „Při pěstování dodržujeme stále stejné podmínky. Nutností je také to, aby všechny rostliny měly stejný genetický základ. Využíváme tak rostlinné explantáty, tedy množení rostlin ve sterilních laboratorních podmínkách,“ doplnil Trojan.
Kromě zajištění léčebného konopí se odborníci v nemocnici zaměřují také na pomoc dalším pěstitelům. Konkrétně testují rostlinu na virové onemocnění HPLV, které může znehodnotit celou produkci.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám