Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 10. února 2025, 18:30
Společnost Všeobecný lékař s.r.o., která je největším poskytovatelem zdravotní péče v pobytových sociálních službách v České republice, využívá již dva měsíce naplno možnosti vzdáleného přístupu lékaře k pacientovi. Díky tomu může bez problémů ordinovat i česká praktická lékařka, přechodně žijící v Jihoafrické republice.
Zkušenosti této společnosti s telemedicínou začaly v ordinacích jejích praktických lékařů již na začátku roku 2023 jako doplňková služba v nepřítomnosti lékaře. Od prosince loňského roku využívá nově telemedicínu osm seniorských zařízeních, kde zdravotní péči lékaře a sestry na návštěvní službě poskytuje právě společnost Všeobecný lékař. V únoru se do programu distančních vyšetření postupně připojuje dalších 20 seniorských zařízení se stovkami klientů, část z nich i v Jihomoravském kraji.
„V blízké budoucnosti bude telemedicína nedílnou součástí primární péče. V současnosti je nápomocna v domově seniorů v době nepřítomnosti lékaře v rámci řešení akutních stavů, chronických onemocnění, nachlazení a podobně,“ dodává vedoucí lékař pro telemedicínu této společnosti, MUDr. Oleksadr Gaval.
Praktický lékař na návštěvní službě dochází do domovů seniorů standartně pouze na určitý počet hodin, které se odvíjí od počtu klientů (např. zařízení s počtem klientů do 100 osob navštěvuje lékař pouze jednou, dvakrát týdně). Ve zbývajícím čase je zdravotní personál odkázán pouze na telefonické konzultace a řeší převozy klientů do nemocnice nebo zavolání záchranné služby. O výhodách distančního vyšetření se již mohly přesvědčit zdravotní týmy domovů seniorů v Kroměříži, Ostravě, Šumperku, Habrovanech.
Jak vlastně telemedicína reálně funguje?
Zdravotní sestra se s lékařskými přístroji dostaví k lůžku klienta a zajistí s lékařem online komunikaci přes tablet nebo notebook. Lékař provádí diagnózu na základě pohovoru a dat z diagnostických přístrojů, které obsluhuje sestra u pacienta. Data a informace z vyšetření se lékaři ihned zobrazují na monitoru. Na základě výsledků lékař určí další postup, navrhne léčbu, medikaci nebo vyšetření na specializovaném pracovišti.
Co lze skrze telemedicínu vyšetřit?
Podle MUDr. Jiřího Nakládala, vedoucího lékaře pro domovy seniorů ve společnosti Všeobecný lékař s.r.o., jsou jeho kolegové schopni zpracovat údaje téměř všech vyšetření, které praktici běžně v ordinaci nebo na návštěvní službě v domovech provádějí. Jedná se o neinvazivní monitorování akce srdeční, tlak krve, vyšetření srdce a plic digitálním audio stetoskopem, ORL vyšetření pomocí digitálního otoskopu, CRP, EKG a další. Lékař pomocí telemedicíny nejčastěji vyšetřuje nachlazení, bolest ucha, zánět spojivek, močové infekty, kožní vyrážky, drobné rány, ale také např. hodnotí výsledky z laboratoří.
Kdo jsou tváře za obrazovkami monitorů?
Jsou to lékaři společnosti Všeobecný lékař s.r.o., speciálně vyškolení pro tento typ vyšetření. V mnoha případech mladé lékařky, často na mateřské dovolené, které momentálně nemají kapacitu na práci na plný úvazek. Tento typ ordinování jim umožňuje udržet kontinuitu v lékařské praxi, což je vzhledem k dynamickému vývoji praktického lékařství velmi důležité. A také nejsou vůbec limitování místem výkonu. Stačí pouze kvalitní internetové připojení. Proto v telemedicínském týmu najdete lékaře ze všech koutů republiky, ale i z JAR, kde jedna z lékařek dočasně pobývá.
Lékaři o pacientech také všechno vědí, protože v rámci sítě jsou zabezpečeně připojeni do stejného lékařského programu se záznamy, tak jako lékař docházející k seniorům do jejich zařízení.
Jaké jsou největší benefity distančního vyšetření?
Podle MUDr. Nakládala je to především velmi rychlá indikace problému a jeho následné řešení. Což znamená pro pacienta neprodlené zahájení léčby a mnohdy dokonce i záchranu života. Neopomenutelným benefitem je také výrazné snížení zátěže pro personál domova seniorů, místní záchrannou službu i nemocniční zařízení. Telemedicína tak v seniorských zařízeních dává jednoznačně smysl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.