Před dvaačtyřiceti lety se brněnským lékařům podařil zápis do historie, když přivedli na svět první dítě narozené pomocí umělého oplodnění nejen v Československu, ale dokonce v celém východním bloku. Dne 4. listopadu 1982 se tak narodilo první dítě ze zkumavky. To, co bylo tehdy vnímáno jako zázrak, je dnes zcela běžná metoda. Narodí se díky ní v Česku každý rok přibližně pět tisíc dětí.
Psal se 4. listopad 1982 a právě toho dne se v Brně začala psát historie umělého oplodnění u nás i v celém východním bloku. Malé dítě se narodilo v porodnici na Obilním trhu. Porod proběhl v pořádku. „Narodil se chlapec a zavládla velká radost, protože už se vědělo, že to bude velká sláva,“ popsal v tiskové zprávě lékař Pavel Ventruba, který tehdy porod fotil.
Žena však nikdy nestála o zveřejnění své identity. V Brně pak trvalo skoro další dva roky, než se dočkali druhého těhotenství z umělého oplodnění. „Tehdy jsme to dělali skoro na koleně. Neměli jsme možnosti jako na Západě. Neměli jsme léky, přípravky na stimulaci vaječníků, přístroje na kultivaci. Vše se vyrábělo svépomocí a úspěšnost nebyla tak vysoká,“ uvedl Ventruba. První dítě z umělého oplodnění na světě se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii a byla jím Louise Brownová.
V současné době se v Česku prostřednictvím asistované reprodukce narodí asi pět tisíc dětí ročně. „Za dvacet let to může být klidně dvakrát tolik. V 80. letech minulého století se díky reprodukční medicíně rodilo jen několik dětí za rok, nyní jsme na tisících. Toto číslo stále roste, přibližně o deset procent za rok,“ vysvětlil gynekolog Marcel Štelcl.
Podle Českého statistického úřadu se loni v Česku narodilo přibližně jednadevadesát tisíc dětí, což je asi o deset tisíc méně než v roce předchozím. Aktuální data naznačují, že letošek bude v tomto ohledu ještě chudší. Průměrný věk prvorodiček se pohybuje kolem 29,7 roku a stále roste. „Tento trend bohužel vidíme i zde u asistované reprodukce. Věk prvně příchozích se pohybuje kolem 37 let, což je asi o pět více než před patnácti lety,“ dodal Štelcl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.