Odborníci z Brna se posunuli ve výzkumu léčby nejčastějšího typu leukemie u dospělých lidí. Tým z Masarykovy univerzity (MUNI) a Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) získal americký patent na využití GAB1 inhibitorů jako léku na tuto zákeřnou nemoc.
Milníku při výzkumu chronické lymfatické leukémie dosáhl Marek Mráz z vědeckého centra MUNI, který výzkumný tým vede. „Tento úspěch vychází z více než desetiletého studia GAB1 proteinu a jeho úlohy v biologii B buněčných malignit a je příkladem excelentního základního výzkumu s aplikačním potenciálem," informoval mluvčí brněnské univerzity Radim Sajbot.
Mrázův tým získal v roce 2018 grant, který umožnil intenzivní výzkum vzniku a léčby chronické lymfocytární leukémie, tedy nejčastějšího typu leukémie u dospělých lidí. Nádorové onemocnění, při kterém dochází k poruše buněk imunitního systému, se projevuje anémií, horečkami, hubnutím i zvětšenými uzlinami.
Nově získaný patent na využití GAB 1 inhibitorů jako léčiva umožní vývoj nových léků a spolupráci s farmaceutickými společnostmi. Podle expertů jde ale stále o běh na dlouhou trať.
„Klíčová je možnost opřít se o expertízu docenta Kamila Parucha, který je velmi zkušeným medicinálním chemikem a se kterým plánujeme dále společně GAB1 inhibitory vyvíjet. Obrovskou devízou je i úzká spolupráce s klinickými lékaři na Interní hematologické a onkologické klinice FN Brno, která umožňuje studovat biologii GAB1 v kontextu primárních vzorků pacientů s CLL, lymfomů či akutní myeloidní leukémií,“ řekl Mráz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.