Vyčerpaní ale s pocitem dobře odvedené práce se po téměř dvou týdnech do moravské metropole vrátili lékaři, kteří pomáhali v Turecku, jež zasáhlo ničivé zemětřesení. Zdravotníci pomáhali především zraněným hasičům, kteří v troskách hledali přeživší. V péči ale měli rovněž psy
Celkem dva traumatologové z Úrazové nemocnice Brno vyrazili na hranici Turecka a Sýrie. Lokalitu zasáhly ničivé otřesy, při nichž zemřelo přes 40 tisíc lidí. Lékaři na místě pomáhali převážně zraněným hasičům, kteří se poranili při náročné práci v terénu. „Pracovali jsme ve dne i v noci. Ošetřovali jsme na základně hasiče, kteří pracovali v terénu. Drobná zranění jsme ošetřovali i psům, kteří hasičům pomáhali. Fungovali jsme 24 hodin denně. Lékařské vybavení jsme měli vlastní, v takových podmínkách je nutné improvizovat,“ uvedl účastník mise Lukáš Kopčík.
Pro oba odborníky byla zpráva o odletu do Turecka nečekaná. Informaci se dozvěděli jen několik hodin před odletem. Narychlo si sbalili základní vybavení i věci. „Je náročné dopředu odhadnout, jaké vybavení bude potřeba. Standardně vozíme obvazové materiály, včetně sádry. Dále chirurgické nástroje na základní výkony a také různé léky, abychom mohli zaléčit základní nemoci. Na místě pak opravdu improvizujeme,“ řekla traumatolog Radek Zukal.
Lékaři pracovali převážně ve stanech v základně, několikrát vyrazili i na samotná místa vyprošťování. „Většinou jsme během této záchranné mise řešili menší poranění. Jednalo se například o poranění v důsledku manuálních činností, tržná či námahová poranění,“ dodal Zukal, kterého nyní čekají znovu pracovní povinnosti v Brně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.