Až pětina pacientů v evropských nemocnicích bojuje s proleženinami. Takzvané dekubity se mohou u ležících objevit poměrně rychle, a pokud postoupí do posledního stádia, projevují se odumřením zasažených tkání. Nejlepším lékem je lékařů odborníků z Brna prevence.
Dlouhé pobyty v nemocnici či ležení na domácím lůžku vede u pacientů všeho věku k výskytu proleženin. K požkození kůže dochází zejména v místech, na kterých dlouhodobě spočívá největší váha těla nemocného. S proleženinami se setkávají také odborníci v Brně, kteří každoročně šíří osvětu o časté problematice, jež je výzvou i pro moderní medicínu.
Dekubity se tvoří nejčastěji pod kostními výčnělky. „Rizikovými místy jsou například paty, sakrální oblast, kolena, kotníky, lokty, lopatky, výběžky obratlů na páteři, boky, týlní část hlavy a tak dále. Proleženiny se tvoří velmi rychle, někdy i během několika desítek minut,“ vysvětlila sestra Centra paliativní péče Masarykova onkologického ústavu v Brně Blanka Lakomá.
Pokud se proleženiny dostanou do posledního stádia, začne místo odumírat a dochází ke vzniku otevřených ran. Dekubity pak vypadají jako krátery a mohou nabírat velkých rozměrů. Podle mluvčí MOÚ, který se zabývá léčbou onkologických onemocnění, Anny Svobodové dávají zdravotní systémy až čtyři procenta ročního rozpočtu právě na léčbu dekubitů.
Bojovat s proleženinami se dá podle lékařů nejlépe prevencí. Důležitou roli hraje správné polohování, používání antidekubitních matrací i speciálních pomůcek. Pomoci mohou také kosmetické přípravky, které mírní projevy působení dlouhodobého tlaku na kůži, například konopné masti. MOÚ využívá pro léčbu dekubitů specializovaný tým, který se v zařízení stará o ošetřování nehojících se ran.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.