Domácí lékárničky často přetékají krabičkami s prošlými pilulkami. Lidé se jich jen málokdy zbavují vhodnými způsoby. Do košů, toalet nebo rozpálených zahradních ohnišť podle odborníků rozhodně nepatří. Radí, ať je pacienti vrátí zpět do lékárny.
Spláchnutím farmaceutik do záchodu nebo vyhozením do popelnice lidé nejen naruší životní prostředí, ale ohrozí i zdraví ostatních. Nejúčinnější je likvidace ve spalovnách nebezpečných odpadů, kde odborníci zabrání úniku toxických látek.
Odevzdání léků navíc nic nestojí. Podle vrchního farmaceutického asistenta Nemocniční lékárny ve Znojmě Miloše Dolejského je služba zcela zdarma. Nejčastěji se vrací farmaceutika po změně léčby nebo smrti pacienta. Doporučuje se také kontrola domácích lékárniček a autolékárniček, a to minimálně jedenkrát ročně.
Znojemská nemocniční lékárna zaznamenává pokroky. Zatímco v roce 2011 odevzdala do spalovny necelých sto kilo prošlých léčiv, loni jich bylo přes 450. „Výhodou je, že léky nemusíme nikam převážet. Prošlé léky, které vybereme od veřejnosti, předáme přímo do naší spalovny,“ uvedl ředitel nemocnice Znojmo Martin Pavlík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.