V Brně odstartuje stavba prvního českého hospice pro děti

Autoři | Foto Magistrát města Brna

V moravské metropoli začne růst první český lůžkový hospic pro nemocné děti. Brněnští radní vybrali stavitele, který se o vznik komplexu v areálu Kociánky postará. S pracemi na hospici, který poskytne lůžkovou službu i denní stacionář, se začne v letních měsících.

Zlepšení české paliativní péče o děti napomůže hospic Dům pro Julii. Třípodlažní budova s vnitřním nádvořím vznikne v brněnském Králově Poli nedaleko domova pro seniory. V plánu je vystavět deset samostatných pokojů pro klienty včetně osmi odlehčovacích. S dětskými pacienty budou v hospici moci trávit čas také nejbližší, ať už rodiče nebo sourozenci.

Dům pro Julii si s sebou nese příběh i jméno půlroční holčičky, která své poslední dny trávila v nemocnici. Právě takovým dětem a jejich rodinám nabídne nový hospic komplexní podporu a zázemí, která v České republice zatím nemá obdoby.

Hospic, který začne v létě stavět společnost Unistav Construction, bude nabízet lůžkovou odlehčovací službu, terénní službu i denní stacionář. „Stavbu budovy má pod správou město, ale samotný hospic už bude provozovat přímo organizace Dům pro Julii. Jsem velmi ráda, že se Brno připojilo do tak důležitého a v českém kontextu unikátního projektu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS). 

Dětský hospic v Brně vyroste do dvou let, nese s sebou příběh nemocné Julinky

V Brně vyroste první český dětský hospic, s jehož stavbou se začne už příští jaro. Dům pro Julii si s sebou nese příběh i jméno půlroční holčičky, která své poslední dny trávila v nemocnici. Právě takovým dětem a jejich rodinám nabídne nový hospic...

Vystavění hospice, který si s sebou nese jméno i příběh půlroční Julinky, vyjde na necelých 160 milionů korun bez DPH, přičemž je z většiny uhradí dotace. Zbytek doplatí město Brno. Objekt, u kterého nebude chybět ani zahrada, by se měl stavět patnáct měsíců.

Samotný provoz hospice bude hrazen částečně ze zdravotního pojištění, státního rozpočtu, rozpočtu Jihomoravského kraje a zdrojů města Brna. „Další část pokryjí příspěvky od dárců a mecenášů, bez nichž by vznik a provoz takového zařízení nebyly možné,“ vysvětlil mluvčí brněnské radnice Filip Poňuchálek s tím, že roční náklady na provoz vyjdou na zhruba dvanáct milionů korun.

Komplexní podpora vážně nemocných dětí a jejich blízkých v České republice zatím chybí. Zkušenosti z nemocnic bývají pro rodiny, které si procházejí loučením s ratolestí, často traumatizující. „Mezi nejdůležitější argumenty k pochopení potřeby vzniku hospice patří, že paliativní péče pro děti není jen péčí v terminálním stadiu onemocnění, jako je tomu u dospělých. Naopak je to komplexní zdravotnická, terapeutická, sociální, psychoterapeutická a duchovní pomoc pro celou rodinu s dítětem s život ohrožující diagnózou, a to již od jejího prvotního vyslechnutí od lékařů,“ popsala již dříve ředitelka Domu pro Julii Radka Vernerová.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky dětský hospic, paliativní péče, zdravotnictví, Brno, dům, Česko, rodina, UNISTAV CONSTRUCTION a.s., Markéta Vaňková, ODS

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.