Nejstarší centrum následné intenzivní péče v České republice sídlí v Brně. Za třiadvacet let fungování přijali tamní lékaři stovky pacientů, domů se jich však vrátilo méně než polovina. Podle Libora Skřivánka ale nemusí být život v nemocnici nuda.
Lékaři z oddělení následné intenzivní péče v brněnské soukromé nemocnici SurGal Clinic přijali už osmistého pacienta. Následná intenzivní péče se poskytuje lidem, kteří už nejsou v ohrožení života, ale selhávají jim orgány a potřebují přístrojovou podporu. Jedním z klientů je i Libor Skřivánek, jenž kvůli závažnému onemocnění ochrnul tak, že hýbe jen očima, lehce ústy a je odkázaný na plicní ventilaci.
„Je to super věc, ten počítač,“ sdělil Skřivánek prostřednictvím počítačového programu, který snímá pohyby jeho očí na virtuální klávesnici a díky kterému komunikuje jak s lékaři, tak se svou rodinou. Přestože už se domů pravděpodobně nevrátí, zachovává si optimistický přístup k životu, a dokonce svým synům pomáhá s podnikáním.
Podle primářky oddělení následné intenzivní péče Renaty Foltýnové nepřichází většina pacientů s dobrou prognózou. „Loni jsme přijali zhruba sto dvacet osob. Domů se jich dostalo třicet. I když se to nezdá, je to vysoká úspěšnost,“ vysvětlila Foltýnová. Průměrná doba hospitalizace je podle ní sto dvacet dní. Nejdéle se ale tamní lékaři starali o fanouška brněnské Komety jedenáct let.
„Většina pacientů je při vědomí, a tak se jim pobyt v nemocnici snažíme co nejvíce zpříjemnit,“ uvedla ředitelka nemocnice Jitka Kellnerová a dodala, že pokud je to možné, mají u sebe osobní věci, fotografie i vlastní oblečení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.