středa 19. ledna 2022 Doubravka

Hygienici prověřují Jihomoravany z letadel, v nichž letěli nakažení omikronem

Hygienici v Jihomoravském kraji prověřují devět lidí z letadel, v nichž se u jiných cestujících potvrdil covid v africké variantě omikron. Podle ředitelky protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renaty Ciupek nemají prověřovaní žádné zdravotní problémy a dnes podstoupí PCR test. Výsledky by mohly být dnes večer, nebo v úterý.

Hygienici dostali z ministerstva zdravotnictví informaci o možném rizikovém kontaktu devíti lidí při dvou mezinárodních letech. „Tyto osoby jsme kontaktovali, ověřili jejich zdravotní stav a odeslali na PCR testy. Lety byly 21. listopadu, ti lidé už tady nějaku dobu fungují zcela normálně, nic jim není," uvedla Ciupek. Případy nesouvisí s omikronem nakaženou ženou z Liberce.

Část z prověřovných je očkovaná, část ne, někteří byli po příletu v samoizolaci. „V této situaci s omikronem ale půjdou všichni na testování bez ohledu na očkování," poznamenala Ciupek. Podle ní mají cestující povinnost vyplnit po příletu formulář, z jaké země přiletěli. Podle parametrů platných v dané době poté hygienici postupují. Nejčastější inkubační doba pro projevení viru je podle Ciupek šest dní, což u prověřovaných osob už bylo.

První potvrzenou nákazu omikronem má žena z Liberce, která se do České republiky vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. S ženou do Česka cestovalo dalších osm lidí ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy.

Kvůli variantě omikron musejí Češi i občané zemí EU od soboty po příjezdu z několika jihoafrických zemí minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný. U vzorků lidí cestujících z celé Afriky, Hongkongu nebo Velké Británie se bude přítomnost omikronu zjišťovat při PCR testech.

Hodnocení článku je 26 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto juno1412/Pixabay.com

Štítky ČR, koronavirus, omicron, Jihomoravský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.