Denní přírůstky nakažených v Jihomoravském kraji se i nadále snižují, jen výjimečně přesáhne počet nově pozitivních číslo tři sta. Z dvaceti tisíc testů, které provedou každý týden zdravotníci a medici ze Společnosti Podané ruce, jich bývá pozitivních méně než půl procenta.
Plán na udržení pandemie pod kontrolou i v následujících měsících představily Podané ruce na Dni otevřených dveří v očkovacím centru Bohéma. „Dosavadní vakcinace a testování pomohly snížit virovou nálož v populaci, neznamenají však úplné ukončení šíření viru,“ uvedl ředitel neziskové organizace Jindřich Vobořil.
Město Brno je strategii nakloněno. S neziskovým sektorem na zvládání pandemie spolupracuje dlouhodobě. „Budu rád, když s Diecézní Charitou i Podanýma rukama najdeme společnou řeč a připravíme metodický manuál, podle kterého by mělo město s pandemií dál nakládat,“ komentoval iniciativu Podaných rukou náměstek brněnské primátorky Robert Kerndl.
Čísla nakažených klesají. Podle Společnosti Podané ruce je to zapříčiněno zvyšující se proočkovaností obyvatelstva a plošným testováním.
Stěžejními body plánu jsou mobilní týmy. Ty budou testovat a trasovat přímo v terénu. Měly by tak včas odhalit ohniska nákazy. Součástí týmů bude kromě odběrových pracovníků také proškolený terapeut. „Na základě krizové intervence, kdy si terapeut promluví s lidmi přímo v terénu, je možné dohledat více kontaktů,“ uvedla Simona Kumpanová ze Společnosti Podané ruce.
Aktuálně je Krajská hygienická stanice schopna vytrasovat pouhých 0,8 kontaktu. Problém je podle neziskové organizace právě v tom, že trasování probíhá pouze telefonicky. „Inspirovali jsme se zkušenostmi a studiemi ze zahraničí – z Jižní Korey, Izraele, Spojených států s Velké Británie,“ dodala k plánu trasování Kamila Zouharová, která v Podaných rukách koordinuje právě mobilní týmy a testování.
Podle Podaných ruku očkování pandemii nevyřeší. I po vakcinaci velké části populace budou vznikat nová ohniska nákazy, proto je nutné i nadále intenzivně testovat a efektivně trasovat. Účinnost vakcíny je navíc časově omezena a protilátky proti koronaviru v těle časem klesají.
Očkování v Jihomoravském kraji zrychluje. Velká část obyvatel se k vakcíně ale ještě nedostala.
Očkování ale rozhodně svůj smysl má a neziskový sektor je připraven s ním okamžitě začít, jakmile jim dodá kraj vakcíny. Diecézní charita Brno, Podané ruce a město Brno vybudovaly velkokapacitní centrum v bývalé restauraci Bohéma v Janáčkově divadle. K dispozic mají i několik typů očkovacích trucků. Ten největší s dvanácti ordinacemi je schopen podat za pět měsíců přes 155 tisíc dávek vakcíny. Zatím v nich ale není čím očkovat.
Neziskovky nabízí také očkování imobilním pacientům. Sanitka, která jezdí nejen po Jihomoravském kraji, ale nově také i na Vysočinu, naočkovala od poloviny dubna už přes 170 lidí. O službě se můžete informovat u svého praktického lékaře nebo na brněnské infolince 800 140 800.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.