Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA) přišla po pěti měsících podávání experimentálního léku ivermectin, jenž se využívá při léčbě covidu-19, s prvními výsledky. Lékaři u pacientů nepotvrdili žádné negativní účinky a poukázali na možnost kombinované léčby.
Retrospektivní analýza provedená odborníky z FNUSA a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity potvrdila dobrou toleranci léčby ivermectinem a zároveň připustila možný pozitivní efekt medikamentu na koronavirové pacienty. Diskutovaný preparát podali lékaři už 150 nemocným v průměrném věku 63 let.
Do analýzy zařadili osoby, které užily ivermectin minimálně ve dvou dávkách. U žádného z nemocných, z nichž většina ležela na jednotce intenzivní péče, se po podání neprojevily žádné nežádoucí účinky.
„V léčbě jsme používali další běžně doporučené léky bez omezení dle jejich běžných indikací v závislosti na stavu pacientů,“ uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA Michal Rezek. Nemocniční úmrtnost byla u 150 nemocných desetiprocentní.
Celkem 117 ze sledovaných pacientů vyžadovalo léčbu kyslíkem a kortikoidy, 17 léčili lékaři souběžně remdesivirem. „A ani u těchto pacientů nebyl pozorován žádný nežádoucí účinek léčby, naopak,“ zmínil Rezek, podle nějž si kombinovaná léčba ivermectinem a remdesivirem zaslouží další zkoumání. U hospitalizovaných pacientů by totiž mohla mít větší účinek než použití jednoho preparátu.
Ivermectin, kterým se léčí převážně zvířata, je sice bezpečný, na schválení v léčbě nemoci covid-19 ale ještě čeká. Některé z menších studií už pozitivní účinky léku pozorovaly, podle jiných ivermectin stav pacienta nijak neovlivňuje. K přesvědčivému prokázání účinnosti je podle Rezka potřeba provést rozsáhlejší, placebem kontrolované analýzy.
V České republice se lék momentálně podává jen po souhlasu lékařů a poučení pacienta.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám