Fakultní nemocnice Brno každý den řeší nepravdivé informace od lidí, kteří se chtějí dřív dostat na testování na koronavirus. Jsou to třeba samoplátci odjíždějící na dovolenou, kteří žádají o testování dvakrát - poprvé jako samoplátci a podruhé se vydávají za pacienty odeslané k testu praktickým lékařem. Podle mluvčího nemocnice Pavla Žáry pracovníci nemocnice manuálně systém kontrolují a systém od dvojích žádostí čistí. Nemocnice denně testuje až 120 lidí, kapacitu by v případě potřeby mohla navýšit.
Nemocnice v červenci testovala dva dny v týdnu. Dd srpna zavedla tři testovací dny, a to pondělí, středa a pátek. Tento týden testovala i ve čtvrtek, aby pokryla maximum zájemců. „V rezervačním systému je čas od 8:00 do 9:00 vyčleněný pro pacienty určené krajskou hygienickou stanicí. Zbytek času je nabídnutý samoplátcům a pacientům indikovaným od praktických lékařů," uvedl Žára.
Podle něj se stává, že se samoplátci vydávají za pacienty indikované k testu praktikem. „Odjíždějí na dovolenou a potřebují test a myslí si, že ho budou mít hned, když uvedou, že jsou indikovaní lékařem. To se ale nestane. Pracovníci systém denně pročítají, a pokud je tam někdo jako samoplátce a také jako indikovaný lékařem, uvolníme u indikovaných místo pro další," řekl Žára.
Podle něj to nejsou výjimečné případy, nemocnice systém čistí každý den a někdy i dvakrát. Hygienici posílají na testy například lidi, kteří přišli do styku s nakaženým a podobně. Od lékařů přicházejí například lidé s příznaky, samoplátci nejsou určení hygieniky ani praktiky a vyšetření si platí sami ve výši 1756 korun. Výsledky testu na nemoc covid-19 se testovaní dozvídají zpravidla 24 až 48 hodin po provedení testu.
V Jihomoravském kraji je od začátku pandemie k dnešnímu dni přes 1080 potvrzených případů nemoci covid-19. V ČR je 17.740 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.