úterý 31. března 2020 Kvido

Na jihu Moravy přibyli další tři nakažení, celkem je jich 11. FN Brno mění pravidla testování ve stanech

V Jihomoravském kraji přibyli od soboty další tři lidé nakažení nemocí COVID-19, celkový počet nemocných tak stoupl na 11. Krajská hygienická stanice o tom informovala v tiskové zprávě. Fakultní nemocnice v Brně mění pravidla testování ve speciálních stanech, otestovat se brzy budou moci lidé i bez povolení od hygieny.

Všichni tři noví nemocní, u nichž testy nákazu potvrdily, jsou muži mezi 30 a 45 lety z Brněnska a všichni se nakazili v zahraničí.

Hygienici také upravili přehled případů podle místa, kde nemocní žijí. Celkem jde o osm lidí z Brněnska a tři z Břeclavska. "Informace o ženě z Blanenska byla nepřesná," uvedli hygienici v tiskové zprávě. Jedním z nakažených je i lékař břeclavské nemocnice, který je na Slovensku v domácí izolaci.

Ve Fakultní nemocnici Brno jsou hospitalizováni čtyři lidé, dalších sedm je v domácí izolaci a jsou v dobrém klinickém stavu. V Jihomoravském kraji bylo od konce ledna otestováno více než 280 lidí, v naprosté většině jim byly vzorky odebrány doma. Ze všech vyšetřených případů bylo zatím 3,9 procenta nakažených.

Tísňové linky jsou přeplněny dotazy

Hygienici zároveň apelují na obyvatele jihu Moravy, aby zbytečně nevolali na tísňové linky 112 a 155. Také informační linka Krajské hygienické stanice je zcela přetížená dotazy, na které lze odpovědi snadno najít ve veřejně dostupných informačních zdrojích, například na stránkách ministerstva zdravotnictví nebo Státního zdravotního ústavu.

Povolení od hygieny je zatím nutné, pravidla jsou upřesňovány průběžně

Nová pravidla pro testování zavádí speciální stany ve Fakultní nemocnici Brno, součástí týmů jsou i medici pátých a šestých ročníků Masarykovy univerzity. Příchozím zdravotníci nejdříve změří teplotu, odběry podstupují pouze lidé s horečkou. Pravidla Fakultní nemocnice stále upřesňuje a aktualizuje, časem nebude potřeba povolení od hygieny. V pátek proběhlo 14 odběrů, včera sedm, ke dnešní půl jedenácté zatím šest. Stan funguje jako drive-in, prozatím je povolení od hygieny nutné. 

Zdravotníci u stanů se občas dostanou do střetu s lidmi, kteří k nemocnici přijedou svévolně a dožadují se vyšetření. Podobné video s takovým návštěvníkem koluje po sociálních sítích. 

"Problém byl, že tohoto člověka k odběru neodeslala Krajská hygienická stanice, což je stanovený postup. V případě, že přijede někdo, kdo má příznaky a nebyl odeslán Krajskou hygienickou stanicí, personál ve stanech má pokyn takového člověka doprovodit na kliniku infekčních chorob. To ale tento konkrétní člověk odmítl," řekl ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.
 

Autoři | Foto MUNI

Štítky ČR, zdraví, koronavirus, Jihomoravský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.