středa 5. srpna 2020 Kristián

Nádrž Výrovice na Znojemsku má vodu nevhodnou ke koupání, Brněnská přehrada i biotop jsou zatím v pořádku

Vodní nádrž Výrovice na Znojemsku má vodu nevhodnou ke koupání. Některým lidem by mohla způsobit zdravotní problémy. V ostatních přírodních koupalištích v Jihomoravském kraji je možné se koupat, některá ale mají horší jakost vody. Vyplývá to z výsledků měření Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Hygienici sledují asi dvacítku nejnavštěvovanějších přírodních koupališť. U některých dělají rozbory sami, z dalších jim posílají výsledky provozovatelé koupališť. Lidem pak nechávají informace na informačních tabulích nebo na webu.

V nádrži Výrovice se situace od minulého týdne nezměnila, limity překročily sinice a chlorofyl. Kvalita vody se naopak zlepšila v rybníku Suchý na Blanensku, kde byla minulý týden také voda nevhodná ke koupání, nová měření ale ukázala na zhoršenou jakost vody, koupat se v ní dá.

Zhoršenou jakost vody hygienici po týdnu opět zjistili i ve vodní nádrži Letovice na Blanensku, také v první laguně horní nádrže na Nových Mlýnech. Vodu vhodnou ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi hygienici evidují ve vodní nádrži Palava na Blanensku, v druhé laguně na Nových Mlýnech, ve Vranovské přehradě a také v Brněnské přehradě na koupalištích Osada, Rakovec, Rokle a Sokolské koupaliště.

V Brně si zaplavete bez problémů

Vodu vhodnou ke koupání má brněnské jezírko Wellness Infinit Maximus, také přírodní koupací biotop Brno - jih, Kovalovice a Oslavany na brněnském venkově, vodní nádrž Lučina na Hodonínsku i Bohuslavice na Hodonínsku. Obdobně je na tom i Luleč na Vyškovsku, koupaliště Vémyslice a Bantice na Znojemsku. Voda vhodné ke koupání je i v Brněnské přehradě u Kozí horky.

Kvalitu vody ovlivňuje také počasí, například horko nebo třeba déšť. V posledních letech nemuseli hygienici nikde zakazovat koupání s výjimkou loňského roku, kdy zakázali koupání v Brněnské přehradě. Velké teplo a sucho vedlo ke zhoršení kvality vody. V minulosti byla přehrada nevhodná ke koupání. Po jejím vyčištění za stovky milionů korun ji ale mohou lidé využívat.

 

Autoři | Foto MMB

Štítky ČR, rekreace, zdraví, koupaliště, Jihomoravský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.