Počasí dnes24 °C, zítra19 °C
Pátek 22. září 2023  |  Svátek má Darina
Bez reklam

Studenti poprvé v Česku uvedli Goethův Triumf citovosti

Adepti herectví z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně nastudovali málo známou hru Johanna Wolfganga Goetha Triumf citovosti. Inscenaci dnes ve Studiu Marta zhlédlo premiérové publikum. „Na českém jevišti se objevila vůbec poprvé,“ řekl mluvčí brněnské akademie Luboš Mareček.

Sám autor označil hru Triumf citovosti jako dramatický vrtoch. „Goethe si tady vlastně utahuje sám ze sebe a z romantismu,“ uvedla režisérka Nika Brettschneiderová. Hru také přeložila, protože česká verze dosud neexistovala. Inscenace je podle divadelníků plná ironie a lehkého humoru.

Děj své dramatické prvotiny Goethe zasadil na romantický letohrádek, kde pestrá společnost nachází odpočinek a rozptýlení při cestách do hor pro věštby od Orákula. Poklidnou atmosféru naruší příjezd prince, který doveze podivný mechanismus – “umělou přírodu“ a v ní ukryté tajemství.

„Triumf citovosti není jenom nějakou raritou. Máme dnes náhražky skutečně všeho, nejen přírody, i proto je hra stále nesmírně aktuální,“ uvedla režisérka.

Devadesátiminutová inscenace má výraznou hudební složku. Písně Ondřeje Hájka z kapely Poletíme? hraje na jevišti kapela složená z aktérů představení.

Zdroj: ČTK
Foto: Petr Šmerkl, Wikipedia

Štítky Johann Wolfgang von Goethe, Česko, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Brno, Nika Brettschneiderová, Wikipedie, Poletíme?

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Studenti poprvé v Česku uvedli Goethův Triumf citovosti  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.