Školy v Hodoníně by měly lépe vyhodnocovat vztahy mezi žáky, apeluje inspekce

Autoři | Foto ZŠ Hodonín, Vančurova

Hodonínské školy by se měly více věnovat vyhodnocování vztahů mezi žáky či třídnickým hodinám. Vyplývá to ze zjištění České školní inspekce, které novinářům představil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Slabinou je podle něj i dostupnost specialistů. ČŠI se zaměřila na prověřování preventivních programů i postupů poradenských pracovišť hodonínských škol.

Ze zjištění podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala vyplývá, že se řada škol tématům aktivně a cíleně věnuje. Inspekce přijela do Hodonína s ohledem na incident ze začátku února, kdy dvanáctiletou žačku napadli mimo školu další mladiství a nezletilí. Případem se zabývá policie.

„Z našich zjištění vyplývá, že řada škol se těmto tématům věnuje cíleně a aktivně. Ve školách zpravidla fungují školní poradenské týmy a je patrná spolupráce mezi učiteli, vedením školy a třídními kolektivy,“ řekl Zatloukal. Inspekce identifikovala i slabiny, například ve vyhodnocování vztahů mezi žáky či ve formálním vedení třídnických hodin. Zároveň zaznamenala nedostatek specializovaných odborníků ve školních poradenských pracovištích.

Podle videa, které zveřejnila na sociálních sítích matka napadené, čelila dvanáctiletá dívka tahání za vlasy, fackám či plivancům. Matka také uvedla, že dcera byla šikanovaná delší dobu a škola toto jednání neřešila. Ředitel ZŠ Vančurova Andrej Pavlíků už dříve řekl, že netušil, že by se něco takového mimo školu mohlo stát. Podle ČŠI ředitel doložil, že na všechny podněty matky reagoval a školní poradenské pracoviště je řádně prošetřovalo. V období od konce října 2023 do začátku ledna 2025 neobdržela škola podle inspekce žádný podnět na podezření ze šikany.

Policie řeší případ šikany v Hodoníně. Kriminalisté budou vyslýchat nejméně sedm dívek

Policie o víkendu informovala o tom, že pracuje na rozpletení případu fyzického útoku mezi dětmi. „Od sobotního pozdního večera se zabýváme napadením, ke kterému došlo v Hodoníně,“ informoval mluvčí policie Petr Vala. Podle webu Novinky.cz šlo o...

Podle zmocněnkyně napadené dívky, advokátky Petry Naskosové, ČŠI ani ministerstvo nekontaktovaly matku ani napadenou, aby zjistily, jak dlouho šikana trvala a jak k ní škola přistupovala. Podle ní to oslabuje důvěru v to, že bylo provedeno zevrubné prošetření, uvedla ve vyjádření, které zaslala ČTK. Způsob zveřejňování zprávy ČŠI podle ní nijak nezohledňuje potřeby napadené a její matky. Závěry ČŠI mohou podle ní vzbuzovat dojem, že se ve škole nestalo žádné protiprávní jednání, což podle ní není v souladu se zkušeností poškozené.

„Nemohu zpochybnit závěry vyšetřování ČŠI, že škola postupovala v souladu se všemi standardy a předpisy, ale v situaci, kdy poškozená opakovaně upozorňovala na to, že je obětí šikany a nebyly jí nabídnuty ani služby pro oběti trestných činů, vnímám i samotné standardy jako nedostatečné,“ uvedla Naskosová. Úloha školy je podle ní i v prevenci šikany a trestné činnosti obecně.

Základní škola Vančurova i Základní škola Očovská, ze kterých podle Zatloukala pocházela oběť a agresor, mají funkční systém prevence, odborně obsazené pozice ve školních poradenských pracovištích, sledují vztahy mezi žáky. „U těchto škol jsme doporučili, aby více věnovaly pozornost budování vztahů mezi žáky, a to právě prostřednictvím třídnických hodin nebo společných aktivit,“ řekl Zatloukal. Inspekční zprávy z obou škol ČŠI zveřejní po uplynutí zákonných lhůt k případným připomínkám školy.

Kriminalisté rozplétají případ fyzického útoku mezi dětmi. Policie zahájí trestní řízení

Policie informovala o tom, že pracuje na rozpletení případu fyzického útoku mezi dětmi. „Od sobotního pozdního večera se zabýváme napadením, ke kterému došlo v Hodoníně,“ informoval mluvčí policie Petr Vala. Podle webu Novinky.cz šlo o šikanu...

U ZŠ Očovská doporučila ČŠI vedení školy, aby daleko intenzivněji sledovalo vztahy mezi žáky i vztahy mezi žáky a učiteli, a také doporučila posílení poradenských pracovišť o další odborníky. Pomoci by podle Zatloukala ve školách mohli například sociální pedagogové, kteří by zajišťovali lepší komunikaci mezi školou a rodiči.

Inspekce také doporučila, aby v Hodoníně vznikl odborný panel, jeho součástí by měli být zástupci zřizovatelů, tedy města a Jihomoravského kraje, všech škol v Hodoníně, policie, orgánu sociálně-právní ochrany dětí a dalších institucí, uvedl Zatloukal.

Ministerstvo školství společně s ČŠI a Národním pedagogickým institutem připravuje pro školy metodickou podporu, která jim pomůže efektivněji zvládat krizové situace, posilovat školní klima a chránit duševní zdraví žáků, uvedl na síti X ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Závěry inspekce podle něj nijak nepředjímají trestní vyšetřování případu, které stále trvá.

Zatloukal upozornil i na silný vliv vnějšího prostředí, který je podle něj pro území, jako je Hodonín, charakteristické. "Výchova dětí nezačíná první hodinou a nekončí poslední vyučovací hodinou ve škole, ale musí probíhat také v rodinách. Řada těch problémů a těch rizikových projevů eskaluje ne ve škole, ale mimo ni, na veřejných prostranstvích, ve virtuálním prostředí," řekl Zatloukal. Škola to podle něj nemůže ovlivnit, ale potřebuje mít informace o tom, že se něco takového děje, aby mohla nastavit své preventivní programy.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky školy, kriminalita, Hodonín, šikana, ČŠI

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.