Téměř polovina tříd na jihomoravských školách měla loni příliš vysoké hodnoty oxidu uhličitého, někde dokonce i třikrát vyšší, než je povolené. Vydýchaný vzduch způsobuje únavu, bolesti hlavy i horší soustředění. Podle hygieniků pomůže časté a intenzivní větrání, ideálně otevřením oken a dveří najednou.
Koncentrace oxidu uhličitého v téměř polovině kontrolovaných učeben jihomoravských škol loni překračovaly povolené hodnoty. Nejvyšší naměřená hodnota byla až třikrát vyšší, než je stanovený limit. Zjištění z kontrol zveřejnili hygienici na svém webu. Hodnotu CO2 ve vzduchu lze považovat za důležitý ukazatel kvality vnitřního prostředí, takzvané vydýchanosti vzduchu. Pro zlepšení je důležité větrání, mělo by být krátké, intenzivní a časté.
Hygienici v loňské topné sezoně zkoumali okamžitou koncentraci oxidu uhličitého, teplotu a relativní vlhkost vzduchu v 77 učebnách a 37 školách. „Nadlimitní nevyhovující výsledek jsme zjistili ve 37 učebnách, což představuje 48 procent. Nejvyšší naměřená hodnota byla 4895 ppm, tedy částic na jeden milion,“ uvedla ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Marcela Hadámková. Dle legislativy nesmí překročit hodnotu 1500 ppm. „Po intenzivním dvou až tříminutovém větrání byl jen ve třech učebnách nadlimitní výskyt CO2,“ dodala. Relativní vlhkost v učebnách byla v limitu. Teplota se pohybovala od 16,4 do 25 stupňů Celsia.
Zvýšená koncentrace CO2 má negativní dopad na zdraví a pohodu dětí i dospělých. „Již při mírně zvýšené hladině přichází únava, pálení očí, snížená pozornost a bolesti hlavy. Při vyšších koncentracích se zhoršuje soustředění. Správně zvolený režim větrání plní i funkci v oblasti prevence šíření respiračních nákaz,“ doplnila Hadámková. Dobrého výsledku při větrání lze podle ní dosáhnout současným otevřením oken a dveří na chodbu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.