Počasí dnes10 °C, zítra8 °C
Úterý 5. listopadu 2024  |  Svátek má Miriam
Bez reklam

Brněnští studenti se učí znakový jazyk. Střední průmyslová škola navázala spolupráci s organizací Tichý svět

Studenti Střední průmyslové školy na Purkyňově ulici absolvují výuku znakové řeči. Během šestnácti lekcí se naučí základy znakového jazyka, jehož výuku jim zprostředkovává neslyšící lektorka z neziskové organizace Tichý svět. Dovednost komunikace s lidmi se sluchovým či kombinovaným postižením by měla být samozřejmostí nejen v sociálních službách.

Tichý svět na hlučné škole 

Brněnská Střední průmyslová škola na Purkyňově ulici nově poskytuje studentům výuku znakového jazyka. Jako první škola v republice navázala spolupráci s organizací Tichý svět, která výuku zprostředkuje. Ta si mimo jiné klade za cíl zjednodušit osobám se sluchovým či kombinovaným hendikepem společenskou integraci.

Výuku studentů má na starost lektorka z organizace Tichý svět, která je sama neslyšící. Pouze první hodiny se účastnila i tlumočnice znakového jazyka. Zbývajících patnáct lekcí musí studenti zvládnout sami. „V kurzu se i mezi sebou můžeme domlouvat pouze znakováním a na rozdíl od běžné komunikace využíváme mnohem více artikulaci a mimiku,“ sdělil v tiskové zprávě žák absolvující kurz znakové řeči Vojtěch Náplava. Sama lektorka hodnotí práci studentů pozitivně. „Se svými studenty jsem velmi spokojená. Snaží se, aby znakový jazyk co nejlépe zvládli,“ informovala v tiskové zprávě Lenka Berezická.

V Hustopečích otevřeli centrum pro hendikepované. Lidé tam mohou tvořit a potkávat se s přáteli

Neudržovaná ubytovna v jihomoravských Hustopečích se proměnila v moderní terapeutické centrum pro hendikepované. Klienti tam získají základní pracovní návyky a naučí se zodpovědnosti. Součástí je i byt pro nácvik samostatného bydlení.

Začalo to abecedou... 

Výuku žáci započali studiem znakové abecedy, později přešli ve výuce i k základní slovní zásobě. Základy znakového jazyka se člověku mohou hodit nejen v rámci pracovního trhu, ale i v běžném životě. „Znalost znakového jazyka je velmi užitečná nejen v našem oboru. Mám brigádu v oblasti pohostinství, a když k nám přijdou hluchoněmí hosté, nikdo jim nerozumí. Už po první hodině znakového jazyka jsem byla schopná se s nimi částečně domluvit,“ uvedla studentka Vanda Přibylová

Tichý svět je nezisková organizace, jejíž členové se snaží pomoci se začleněním do společnosti osobám se sluchovým či kombinovaným postižením. S Purkyňkou spolupracuje organizace dlouhodobě, a to například poskytováním workshopů zaměřených na základní komunikaci se sluchově postiženými. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto se svolením Střední průmyslové školy Brno, Purkyňova

Štítky neslyšící, studenti, hendikep, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Brněnští studenti se učí znakový jazyk. Střední průmyslová škola navázala spolupráci s organizací Tichý svět  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.