Několik světových řečí aktuálně zní největším moravským městem, kam se vypravilo přes sto studentů ze zahraniční. Všichni příchozí mají stejný cíl, naučit se co nejlépe česky. Kromě seminářů vyrazí účastníci jazykových lekcí na různá místa, aby poznali ještě lépe zdejší kulturu.
Letní škola slovanských studií přilákala do Česka přes sto studentů ze zahraničí. Přijeli se záměrem udělat za měsíc pokroky v češtině a poznat českou kulturu. Setkali se lidé různých národností i různého věku. „Máme tady chlapce, kterému bude sedmnáct a máme i frekventanty důchodového věku. Jsme rádi, že můžeme studenty různé generace skloubit dohromady ve skupinách, protože jeden doplňuje druhého,“ sdělila Drbně ředitelka letní školy Eva Rusínová.
Češtinu si přijeli zdokonalit studenti z šestatřiceti zemí světa. „Nejvíc je tradičně studentů ze států, kde je bohemistika studijním oborem, tedy z Bulharska, Chorvatska, Srbska, Polska, Spojených států amerických nebo Velké Británie,“ informovala Rusínová a dodala, že letní školu navštěvuje také hodně studentů z Asie, kde je čeština velmi populární.
Školu nenavštěvují pouze pokročilejší studenti, do Brna přijeli i naprostí začátečníci, kteří se učí jazykové základy. Kurz je rozdělen na tři skupiny podle úrovně znalosti českého jazyka. Do těch jsou studenti rozřazeni na základě vstupního testu. „Jazyk se učím tři roky. Původně jsem se češtině vyhýbal, nakonec se mi ale zalíbila. Na univerzitě nás češtinu učí jak polští vyučující, tak i lektor z Havířova,“ řekl pro ČTK student slavistiky Klaudiusz z Polska.
Dopolední hodiny tráví studující ve školních lavicích výukou jazyka, odpoledne mají na výběr například cvičení správné výslovnosti, návštěvu seminářů či přednášek o hudbě, dějinách umění a o městě Brnu. Večery jsou věnované české kinematografii.
Kromě nabitého učebního programu se účastníci letní školy podívají na exkurzi například do Telče, Javořických jeskyní, Olomouce, na Dalešickou přehradu a tradičně také do Prahy. Pokročilejší studenti navštíví také brněnské funkcionalistické vily.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.