čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Dezinfekce, online výuka a v krajním případě i roušky. Brněnské univerzity se připravují na začátek nového akademického roku

Univerzity se pomalu připravují na začátek akademického roku. Letos ale musí brát v úvahu i aktuální situaci ohledně covid-19. Masarykova univerzita (MUNI) například připravuje univerzitní koronavirový semafor, kdy se omezení na jednotlivých fakultách budou lišit dle stupně rizika nákazy.

MUNI: Zatím se počítá s prezenční výukou

Podzimní semestr na Masarykově univerzitě letos začne až 5. října. Aktuálně se počítá s prezenční výukou, současně ale univerzita pracuje i s variantou, že si epidemiologická situace může vyžádat přechod na oline výuku. Případná omezení už by se ale nemusela týkat plošně celé univerzity, ale pouze konkrétních fakult, budov, nebo pracovišť.

Příprava univerzitního koronavirového semaforu

Zaměstnanci rektorátu pracují i na přípravě takzvaného univerzitního koronavirového semaforu, kdy se omezení budou lišit dle stupně rizika nákazy. Finální podobu těchto opatření univerzita zveřejní začátkem září. Cílem univerzity je zachovat prezenční výuku zejména v malých seminárních skupinách a v laboratořích, „Co se týče přednášek pro větší počty studentů, nebo i ty, kde se potkávají studenti z více studijních programů napříč fakultou nebo celou univerzitou, zvažujeme převést do online formy, abychom snížili riziko nákazy a kontaktní výuka v malých skupinách tak mohla být zachována,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Mluvčí nevylučuje ani povinné nošení roušek. To se ale bude řídit univerzitním semaforem.

MENDELU: Jsme připraveni i na online výuku

O něco dříve, tedy 21. září, začne výuka také na Mendelově univerzitě. O její formě rozhodne škola v první polovině září podle aktuální epidemiologické situace. V současné době je univerzita připravená jak na prezenční formu výuky, tak na možnost on-line vzdělávání. „Distanční formu výuky jsme prohloubili už v minulém semestru, kdy MENDELU jako první vysoká škola v České republice přešla v souvislosti s epidemií covid-19 na tuto formu. Na stole je také varianta částečné on-line výuky v předmětech, kde se na přednáškách setkává velký počet studentů,“ uvedla rektorka MENDELU Danuše Nerudová. 

Nerudová: Budeme mít problém s vyčleněním kolejí pro studenty v karanténě

Nerudová dále vítá připravované pravidla a doporučení ze strany ministerstva školství a hygieny. Některé pravidla ale bude pro Mendelovu univerzitu technicky obtížně zvládnutelné. „Týká se to například vyčlenění částí kolejí pro studenty v karanténě. Už teď máme kapacitu kolejí vyčerpanou,“ napsala Nerudová na Twitter.

VUT: Speciální pravidla pro provoz kolejí a menz

Respektovat opatření vlády a ministerstva zdravotnictví týkající se covid-19 je připravena také VUT. Pokud plošná omezení nebudou, počítá univerzita s možným přechodem do distanční formy výuky v případě, kdy by karanténní opatření vůči jednotlivým studentům nebo vyučujícím narušila zásadním způsobem výuku v některé studijní skupině, několika skupinách či celé fakultě.

Seminární výuky se obvykle účastní dvacet studentů, což je podle fakulty přijatelné. Univerzita ale zvažuje, jakou formou se budou probíhat přednášky, kterých se účastní více než sto studentů. Zavedení povinného nošení roušek a dalších opatření pak bude na jednotlivých fakultách a vysokoškolských ústavech VUT. „Speciální pravidla připravujeme pro provoz kolejí a menz, kde jsou již nyní roušky povinné při pohybu ve společných prostorech a v menzách pak v době mimo samotnou konzumaci,“ sdělila Tereza Kadrnožková z odboru marketingu a vnějších vztahů VUT.

Univerzita obrany: Více využíváme distanční formu výuky

Univerzita obrany je naopak součástí rezortu ministerstva obranya v hygienicko-epidemiologické oblasti se tak řídí závaznými pokyny hlavní hygieničky ministerstva obrany, která stanovuje příslušná hygienická opatření a způsob jejich realizace v celém rezortu ministerstva obrany. Do lavic se studenti vrátí 1. října.

Výuka je obecně na Univerzitě obrany, v porovnání s veřejnými školami, více individuální a od druhého ročníku probíhá prakticky pouze v malých skupinách. „V současné době proto neplánujeme změny v dosavadním systému kontaktní výuky. Současně platí, že výuka u větších studijních skupin probíhá za přísného dodržování platných hygienických pravidel,“ vysvětlil tiskový mluvčí univerzity Vladimír Šidla. Zkušenosti z koronavirové krize však univerzitu vedou k postupnému širšímu využívání distančních forem výuky, nejvíce při výuce jazyků.

Také povinné nošení prostředků na ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorech univerzity závisí na rozhodnutí hlavní hygieničky ministerstva obrany. „Zavedení této povinnosti předpokládáme od 1. září,“ dodal Šidla.

Pravidelná dezinfekce přednáškových sálů

Všechny oslovené fakulty zároveň chystají pravidelnou dezinfekci přednáškových a jiných sálů. Studentům i akademikům budou navíc k dispozici stojany s dezinfekcí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Masarykova univerzita

Štítky nový akademický rok, výuka, vysoká škola, Brno, vzdělávání, online výuka, distanční výuka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.