V Brně vznikla vedle petice za referendum o poloze brněnského nádraží také petice proti ní. Zástupce petičního výboru student Jan Adamec dnes odevzdal přes 400 podpisů na magistrátu. Tito lidé nesouhlasí s politizováním tématu, jsou proti referendu, a naopak podporují přestavbu železničního uzlu podle rozhodnutí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), řekl Adamec.
S kamarády sbíral v minulých dnech podpisy ve volném čase. "Nesnažili jsme se jich získat co nejvíc. Diskutovali jsme s lidmi, kteří se ztotožňovali s naším názorem, že referendum je zbytečné a že by navíc znamenalo začít s projektem od nuly, tudíž by projekt výrazně zdrželo," vysvětlil Adamec. Zdůraznil, že Brno už nemá čas s přestavbou otálet a že je potřeba využít financování z Evropské unie v programovacím období v letech 2014 až 2020. Do akce se pustil prý proto, že mu záleží na Brně a vadí mu, jak dlouho trvá diskuse místo toho, aby se stavělo.
Adamec s kolegy apeluje na to, aby byla dokončena nezávislá srovnávací studie dvou variant nové polohy nádraží, tedy pod Petrovem, nebo u řeky poblíž autobusového nádraží Zvonařka. Náklady na obě varianty přestavby se odhadují kolem 20 milionů korun.
O vyhlášení referenda o poloze nádraží v termínu komunálních voleb se snažila v minulých týdnech skupina kolem aktivisty Jakuba Patočky a zástupce Dětí Země Miroslava Patrika. Referendum kromě dalších organizací požadovali také brněnští zelení, připojilo se hnutí Žít Brno. Podporovateli byli také TOP 09 a A co Brno? Nenasbírali však dostatečný počet podpisů v potřebném termínu. Obrátili se také dvěma žalobami na soud proti postupu magistrátu, který však žaloby zamítl.
Zdroj ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.