Kvalita vody v Brněnské přehradě se vlivem tropických veder zhoršila. Průhledná je do metru, přičemž teplo nahrává růstu fytoplanktonu. Nádrž lze ale nadále využívat bez větších potíží ke koupání. Lidé s citlivou kůží by se však měli hned po koupeli osprchovat.
Dnes to řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Brněnská přehrada byla v uplynulých letech zamořena sinicemi a řasami. Následně byla nákladem 130 milionů korun vyčištěna. Kvalita vody v ní je od loňského roku poměrně dobrá. Na pláže přehrady se proto po letech vrátily tisíce rekreantů. Nádrž patří k významným výletním místům Brna.
Snížená průhlednost vody je způsobená zčásti vlivem rozvířeného dna od rekreantů a zčásti rozvojem fytoplanktonu.
"Nynější oživení, tvořené převážně skrytěnkami, zelenými řasami a drobnou sinicí planktothrix aghardii, může nádrži pomoci," řekl ředitel závodu Dyje Jan Moronga. Tyto organismy zabrání růstu nejproblematičtějších druhů sinic, znehodnocujících vodu.
Vodohospodáři usilují o vyčistění nádrže již tři roky. Přehrada byla vypuštěna, z jejího dna nechalo povodí odtěžit nánosy, bylo vyvápněno a ponecháno jedno léto bez vody.
Změnila se také rybí obsádka ve vodním díle. Růstu sinic nahrává fosfor, jehož hladinu snižují odborníci přidáváním síranu železitého do vody. Dneškem bylo po zimní přestávce spuštěno 20 tzv. aeračních věží. Jsou ukotveny na dně; jejich úkolem je promíchávat a provzdušňovat vodu. Projekt čištění Brněnské přehrady je jedním z největších záměrů svého druhu v Evropě a jeho výsledky sledují také četní zahraniční experti.
Zdroj ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.