Na již devátou expedici do Antarktidy se dnes vydali experti brněnské Masarykovy univerzity. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela, vybudovanou na ostrově Jamese Rosse, bude po dva měsíce pracovat 15 odborníků a techniků, mezi nimi i sedm nováčků.
Nově budou mít na programu odběry krve tučňáků pro analýzu genové rozmanitosti populací těchto živočichů.
Kromě krve tučňáků, kterou prozkoumají ve spolupráci s chilskými vědci, budou odborníci z Masarykovy univerzity také pokračovat v dlouhodobém meteorologickém a biologickém monitoringu, jehož součástí je sledování ledovců i primitivních forem života ve sladkovodních jezerech a v moři.
Zaměří se také na trus ptáků, v němž budou vědci hledat takzvané arboviry způsobující různé nebezpečné choroby, například encefalitidu, a pátrat budou i po půdních hlísticích.
„Lékař výpravy se také letos zaměří na detailní hodnocení zdravotního stavu členů posádky v průběhu expedice. Ve vzorcích krve bude sledovat imunitní parametry související s působením extrémních podmínek na člověka,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.
V minulých letech komplikovalo přesun na stanici a některé plánované výzkumy zamrzlé moře, v tomto roce se podobným problémům výprava vyhne.
„Letos nás mořský zámrz nezaskočí, protože celou cestu poletíme a pro dosažení vzdálených lokalit na ostrově pak namísto člunů použijeme dvě nové terénní čtyřkolky,“ přiblížil další novinky Kapler.
Kvůli loňskému zámrzu se zdrželo i plánované technické vylepšení stanice, které zahrnuje navýšení její ubytovací kapacity až na dvacet osob, instalaci 108 solárních panelů, testování nového typu větrné elektrárny o výkonu 5 kW a především zlepšení systému čerpání, úpravy, ohřevu a skladování pitné vody.
„Naše vědecká stanice se aktivně zapojila také do spolupráce s průmyslem, především v oblasti konstrukčně-materiálových věd. Budeme testovat například odolnost průmyslových polymerů vůči UV záření, komunikační technologie, systémy odpadového hospodářství v polárních podmínkách nebo se podílet na vývoji nové generace vybavení pro extrémní podmínky,“ doplnil Kapler.
Nejprve se přepraví z Vídně do Rio Gallegos v Argentině, odkud poletí vojenským speciálem na argentinskou základu Marambio. Poslední úsek cesty, na základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, pak absolvují vrtulníky.
Návrat expedice do Brna je plánován v polovině března.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.