Sedm mladých Romů našlo v Brně práci na speciálně zřízených a dotovaných pracovních místech, která vznikla díky projektu IQ Roma servisu s názvem Učíme se prací. Pozice podporované mzdovým příspěvkem 24.000 korun našli Romové v administrativě, kavárně nebo v pečovatelské službě. Zaměstnavatelé jsou s pracovníky spokojení.
Majitelka brněnské kavárny Tři ocásci Tereza Náhlíková, u které jedna z klientek IQ Roma servisu pracuje, by Romy doporučila i dalším zaměstnavatelům. Za dva roky trvání projektu pomáhali pracovníci IQ Roma servisu celkem 600 klientům, z nichž zhruba pětina našla uplatnění.
Projekt trval od července 2012 do konce letošního června. "V rámci něj jsme mohli vytvořit sedm pracovních míst, na která dostali zaměstnavatelé jednorázovou podporu s tím, že musí klienty zaměstnávat alespoň půl roku. Během dvou let se ale podařilo najít práci i na jiných, nedotovaných pozicích dalším Romům," uvedla koordinátorka projektu Lenka Maléřová. V Brně je podle ní sociálním vyloučením ohroženo odhadem 9000 Romů.
Sedm dotovaných pracovních míst se podařilo zřídit v různých oblastech. Jedna žena pracuje ve Správě nemovitostí městské části Brno-střed. "Do zaměstnání chodí a pracuje jako každý jiný. Je na ni spoleh a vše funguje, jak má," informoval ČTK mluvčí radnice Roman Burian.
Podobně mluví Jitka Bednářová, ředitelka Betánie-křesťanské pomoci. Klientka působí ve Ville Martha v Hrušovanech u Brna, což je domov pro seniory. "Pracovnice plní beze zbytku všechny úkoly, které jí zadáme. Máme ji na pomocnou práci a doplňuje náš personál. Určitě je pro nás přínosem," sdělila Bednářová. Podle ní nebyl v ničem problém. "Zapadla mezi nás a ani od klientů jsem neslyšela žádnou připomínku, zvykli si na ni. Ve volném čase si s nimi i sedne a popovídá," dodala Bednářová.
Spolupráci si pochvaluje i majitelka kavárny Náhlíková. "S projektem IQ Roma servisu jsme spokojení. Pracovnice je výborná a rozhodně bych přijetí romských zaměstnanců z projektu doporučila i ostatním zaměstnavatelům," řekla kavárnice.
Cílem dvouletého projektu bylo dlouhodobě zaměstnat Romy ze sociálně znevýhodněného prostředí Jihomoravského kraje. "Zájemců o práci ročně evidujeme několik stovek. Uspěje jich ale zhruba pětina. Přitom romské pracovníky si zaměstnavatelé chválí, přestože jim v počátku nechtěli dát šanci kvůli obavám," dodala Maléřová.
Zdroj ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.