Přístroji, který umí na dálku provést chemickou analýzu, pomůže na trh nově založená firma AtomTrace. Vznikla jako takzvaná spin-off společnost z iniciativy výzkumníků, kteří na objevu pracovali, a s podporou Vysokého učení technického v Brně a Středoevropského technologického institutu (CEITEC VUT). To dnes řekl výzkumník a jednatel firmy Jozef Kaiser.
Přístroj s pracovním názvem rLIBS letos získal zlatou medaili na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Umožňuje přímo v terénu bezkontaktně zjistit prvkové složení materiálu, a to až na vzdálenost 20 metrů. Vzorky lze analyzovat na místě.
"Velmi zjednodušeně se dá říct, že nyní není problém analyzovat například složení, a tím i stav či případnou korozi mostu, aniž bychom museli přímo odebrat vzorek. Stačí umístit přístroj na zem, namířit ho na most a ten prostřednictvím laserového paprsku provede analýzu na dálku," uvedl Kaiser, jeden z tvůrců zařízení.
Přístroj pohledem laika připomíná velký reflektor nebo hvězdářský dalekohled na masivním stativu, doplněný o modul na kolečkách. Vysílá silný laserový paprsek, který odpaří část vzorku, což následně umožňuje prvkovou analýzu pomocí spektrometru. Přístroj detekuje většinu prvků chemické tabulky a umožňuje zkoumat pevné látky, kapaliny i plyny.
Spin-off firma vznikla podle standardních metod, které se používají v zahraničí. "Jsou tam přítomní původci té technologie. Univerzita spin-off podporuje. Očekávám od toho, že budeme konečně komercionalizovat technologie, které jsme tu vyvinuli," uvedl Kaiser. Do firmy se možná přesune také část výzkumného týmu, zejména konstruktéři a technici.
Rektor Vysokého učení technického Petr Štěpánek považuje přístroj za jeden z důkazů, že CEITEC VUT dokáže vlastními objevy přispět k ekonomické udržitelnosti svého provozu.
Zdroj: ČTK
Foto: BVV
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.