Dvě publikace mapují průmyslovou historii Brna

Dvě publikace vydané před Vánocemi mapují průmyslovou historii Brna. Město podle nich vděčí za svůj rozvoj v první polovině 19. století především rozvíjející se textilní výrobě. Většina těchto podniků už zanikla, v řadě případů už nestojí ani tovární budovy.

Brno podle historika Aleše Vyskočila na přelomu 18. a 19. století zcela změnilo svůj charakter. "Nástup průmyslu byl natolik razantní, překotný a ohromující, že neměl ve své době ve středním Evropě obdoby," uvedl Vyskočil ve své knize Brno - Průmyslové město, kterou vydalo nakladatelství Paseka.

Podle Vyskočila a autorů druhé publikace Brno - moravský Manchester, rozvoji města pomohly slabé soukenické cechy, ale také kapitál Půjčovní banky. Rozvoj průmyslu zásadně podpořily dva zásahy shora. Vydání tolerančního patentu v roce 1781, který do města přilákal odborníky nekatolického vyznání, například z Německa a dnešní Belgie, a zrušení nevolnictví. "Hospodářský rozmach přilákal do města tisíce lidí, z nichž pouze část mohla pravidelně dojíždět," uvedl Vyskočil.

Publikace Brno - Průmyslové město mapuje objekty jednotlivých továren, kde stály a co z nich zbylo. Popisuje například továrny Löw-Beerů, kteří byli spřízněni s Tugendhaty. Čtenáři se také dozvědí, že Přízová ulice nese název po jednom z mála továrníků českého původu Karlu Přízovi. Zajímavostí je, že kromě obvyklých textilních výrobků se v Brně například vyráběly i lodní plachty pro rakouské námořnictvo.

Velké množství průmyslových podniků už dnes v Brně nestojí. Pouze část objektů dostala v posledních letech nové využití. Za zdařilou považuje Vyskočil přeměnu bývalé strojírny Friedricha Wanniecka na obchodním dům a galerii.

Naopak zcela za své vzaly budovy bývalé Offermannovy továrny, která stála nedaleko Vaňkovky. Na jejich místě stojí obchodní dům Tesco, zmizela i továrníkova vila. Historii rodiny Offermannů mapuje kniha oceňované prozaičky Kateřiny Tučkové Fabrika. Kniha kombinuje, jak je u Tučkové zvykem, historické prameny a beletrii.

Zdroj: ČTK
Foto: Hornicky klub

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, kniha, Vánoce, továrna, Kateřina Tučková, střední Evropa, Manchester, Německo, Belgie, Friedrich Wannieck

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.