České vojáky na výcvikové misi v Mali trápila podle jejich velitele hlavně vedra a zažívací potíže. Bezpečnostní situace byla klidná, řekl včera novinářům Michal Mamkin, velitel čety ze 74. lehkého motorizovaného praporu v Bučovicích na Vyškovsku.
V tamních kasárnách včera prapor slavnostně nastoupil, aby přivítal 38 svých příslušníků, kteří se vrátili po splnění povinností na
výcvikové misi v tomto africkém státě. Čeští vojáci tam společně s jednotkami dalších evropských států střežili velitelství mise a cvičili tamější vojenské jednotky. Bučovičtí vojáci byli čtvrtou českou jednotkou v Mali, před nimi byli v západoafrické zemi
kolegové z Hranic. "Teď nás vystřídali další a další budou pravděpodobně následovat," poznamenal Mamkin.
Podle něj nešlo o nikterak obtížnou misi. Hlavním nepřítelem byly vojákům tropické klimatické podmínky. "Bylo tam teplo, přes 40 stupňů, hodně vlhko, hrozně jsme se potili," řekl jeden z účastníků mise Stanislav Vaculík. "Navíc jsme tam byli v období dešťů," doplnil Mamkin. Nebezpečí podle Mamkina nehrozilo. "To spíš nás celou dobu provázely zažívací potíže," poznamenal.
Evropské jednotky se účastní mise od roku 2012 na požádání tamější vlády na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Ta vyzývá všechny členské státy OSN, regionální a mezinárodní organizace včetně Africké unie a Evropské unie k poskytnutí pomoci malijské vládě a malijským ozbrojeným silám formou výcviku a materiálního vybavení. Česko se připojilo k misi s cílem podpořit vládě oddané síly, zlepšit jejich taktiku a dovybavit je zbraněmi v jejich boji proti povstalcům. Hlavními úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, aby dokázala v budoucnu čelit útokům islamistických radikálů a zachovat suverenitu a integritu země.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.