Brněnská zoologická zahrada se připravuje na uvítání nových obyvatel, kterými bude skupina lemurů kata. Šest samiček přicestuje z Německa, jeden samec z Nizozemska, řekla v pátek agentuře Mediafax mluvčí zoo Lucie Kapounová.
„V průběhu října by se skupinka poloopic mohla ubytovat v karanténě brněnské zoo, kde stráví měsíc,“ řekla Kapounová s tím, že poté by je mohli vidět návštěvníci, a to v novém domově, kterým bude pavilon opic.
Lemuři pocházejí z Madagaskaru, kde je kata nejrozšířenějším lemuřím druhem. Vzácná poloopice je podle mluvčí pro návštěvníky zoologických zahrad mimořádně atraktivním obyvatelem.
„Společenské zvíře velmi obratně šplhá v korunách stromů, žije v početných skupinách a dožívá se až dvaceti let,“ uvedla Lucie Kapounová. Dodala, že lemur kata je téměř výhradní vegetarián a živí se zejména lesními plody, semeny, ale i listy a výhonky stromů. Stravu doplňuje hmyzem a jeho larvami.
Hlavou tlupy bývá nejzkušenější samice. Dospělí samci mají roli převážně reproduktivní a mimo páření tvoří samostatné skupiny. Mláďata se rodí po 135 dnech březosti. Poté je matka po dobu několika měsíců nosí zavěšené na krku a později na hřbetě.
Samostatné je mládě zhruba v půl roce. Lemur kata má dlouhý a nápadný ocas, na kterém má 13 černých a 13 bílých pruhů. „Jako domácí mazlíček je ovšem velmi nevhodný. Má totiž na pažích pachové žlázy,“ vysvětlila mluvčí brněnské zoo.
Napsal Jiří Nováček, Mediafax
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.