neděle 27. září 2020 Jonáš

Amazon čelí námitkám proti projektu logistického centra i v Brně

Občanské sdružení Čisté Tuřany z Brna se postavilo proti stavbě logistického centra americké firmy Amazon v Brně v oblasti Černovické terasy za současných podmínek. Žádá zpracování studie vlivu na životní prostředí EIA, vyplývá z tiskové zprávy sdružení. Totéž požaduje i radnice městské části Slatina, potvrdil starosta Jiří Ides. Proti plánům Amazonu se postavili i občané Dobrovíze u Prahy, kde Amazon plánuje další logistické centrum.

Amazon má zaplnit jedno z posledních míst v průmyslové zóně Černovická terasa. Centrum má zabrat plochu 95.000 metrů čtverečných, budova má být vysoká 16 metrů. Klíčovým problém je však nevyřešená dopravní situace a napojení na dálnici D1, denně má centrum obsluhovat 360 kamionů.

Jednatelka sdružení Hana Kašpaříková řadí mezi hlavní nedostatky to, že v projektové dokumentaci se vůbec neřeší průjezd nákladních aut, ale také automobilů zaměstnanců přes Tuřany, kde je doprava v současné době na hranici únosnosti stejně jako ve Slatině. V Tuřanech také dochází k častému překračování hodnot znečištění ovzduší. "Podle dokumentace se zvýší jen
zanedbatelně a závěr z toho je, že to nebude mít na zdraví lidí vliv," 
podotkla Kašpaříková.

Zdůraznila také, že sdružení není za každou cenu proti záměru Amazonu, pro něhož projekt zpracovává nizozemská developerská společnost CTP. "Záleží však na mnoha faktorech. Je také třeba říct, kolik pracovních míst skutečně vznikne, protože se mluví o jednom až šesti tisících," řekla Kašpaříková. "Příchod takového zaměstnavatele do Brna je určitě dobrý, je však potřeba řešit dopravní situaci. Snažíme se komunikovat s radnicí města i s developerem, ale problém je, že sklad stojí na katastru Černovic," řekl Ides.

CTP například plánuje ve vlastní režii rozšířit kritickou křižovatku ulic Řípská a Tuřanka. Podle starosty Slatiny Jiřího Idese se tím však problém nevyřeší.

Zdroj ČTK

Štítky Amazon, Brno, stavba, logistické centrum, Slatina, protesty

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.