Pátek, 24. listopadu 2017, 10:55
Že jsou videohry plné násilí a že konzole nepatří dětem do ruky? Vše je jinak. Počítačové hry mohou být i pohádkově krásné, dovedou bystřit ducha a rozvíjet fantazii. Veřejnosti to dokáže Muzeum města Brna na nové výstavě Kouzelný svět počítačových her. Ten se návštěvníkům otevřel ve čtvrtek a setrvat v něm bude možné až do 14. ledna příštího roku. K vidění na ní bude tvorba tří oceňovaných českých studií. Vedle nádherných vizuálů si návštěvníci hry i zahrají – v předpremiéře třeba chystanou hru Chuchel s malým stejnojmenným rošťákem.
V době adventu se Muzeum města Brna tradičně věnuje dětem. Při zimních výstavách si už návštěvníci prohlédli dílo Adolfa Borna, Vlasty Švejdové nebo Pavla Čecha. Letošní výstava je výjimečná: muzeum sice zůstává u tvorby pro děti, představí ale práci studií Amanita Design, Paperash a Hangonit, několikrát oceněných na prestižní soutěži Česká hra roku. Počítačovým hrám jako ryze současnému výtvarnému fenoménu se Muzeum města Brna věnuje jako vůbec první velká galerijní instituce u nás. „Sledujeme hry jako svébytnou oblast výtvarného umění. Exponáty mají výtvarnou hodnotu, mnohé printscreeny z her obstojí jako samostatné grafické listy,“ vysvětluje kurátor výstavy a kunsthistorik Muzea města Brna Robert Janás.
Výstava Kouzelný svět počítačových her osloví děti i dospělé, ukáže totiž vizuálně atraktivní hry plné zapeklitých hlavolamů. Hned v úvodu výstavy se lidé přenesou do prostředí hry Rememoried od studia Hangonit Vladimíra Kudělky. Ocitnou se pod hvězdnou oblohou v měnící se noční krajině. V další místnosti zase vstoupí do fantaskního města hry Dark Train od studia Paperash. Tým výtvarníků pod vedením Vojtěcha Vaňka z brněnské FaVU zhotovil herní krajinu z papírových, ručně vystřihovaných modelů, ze kterých hra vznikla metodou ploškové animace. Lidé si prohlédnou papírové modely a videa z jejich výroby, tištěné záběry ze hry navíc doplňují technické výkresy.
Největší místnost výstavy patří studiu Amanita Design a jeho hrám Samorost 3 a Chuchel. V Samorostu lidé projdou tajemnými planetami a hlubokými lesy, prohlédnou si jejich modely i náčrty herních ilustrací. V nové hře Chuchel zase řádí poťouchlý Chuchel. Zachytí ho několik obrázků a animací včetně zvuků. Kdo že je Chuchel? „Je to takový malý chlupatý trpaslík s kulatým tělíčkem a elegantní oranžovou čepicí. V jeho povaze se spojuje otravnost malého dítěte s naivitou psa a protivností opice, takže nás bude občas štvát a někdy nás naopak rozesměje,“ vypráví jeho autor Jaromír Plachý z Amanita Design. Studio hru Chuchel uvede až v roce 2018, na Špilberku ji představí v čestné předpremiéře.
Expozice představí výtvarnou stránku her a zároveň ukáže, jak vznikají. Přitom je hravá a zábavná: děti v ní najdou blikající město, obří bludiště sestavené z herních výjevů nebo stezku s hravými úkoly. Lidé si hry mohou přímo vyzkoušet. „Chuchel nadchne nejmenší děti, ale Dark Train nebo Rememoried zaujmou i odrostlejší návštěvníky,“ naznačuje kurátor Janás. Výstavu doprovodí také tradiční vánoční akce, letos s názvem Hravé Vánoce na Špilberku. Rodiny s dětmi čeká zábavný program, na hradě najdou vánoční dílničky nebo pohádkový fotoateliér, na velkém nádvoří zase zhlédnou několik dětských divadélek, čeká je tam i oblíbené opékání buřtů, jarmark nebo vánoční strom.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.